تهران

شهر آبعلی کجاست ؟ ویژگی های این منطقه ، مسیرهای دسترسی ، جاذبه های گردشگری شهر آبعلی

آبعلی تهران کجاست ؟ ویژگی های این منطقه ، آب و هوا ، جاذبه های تفریحی و گردشگری ، ویژگی های این منطقه ، همه چیز درباره ی آبعلی تهران

آبعلی کجاست؟

در ۷۰ کیلومتر بعد از تهران ، منطقه خوش آب و هوای وجود دارد که نام دماوند روی آن قرار گرفته است. شهر ابعلی در همین شهر قرار گرفته است و مکان های دیدنی و گردشگری بسیاری دارد که شما همه روزه می توانید برای دیدن این منطقه به آنجا بروید.
در ۱۰ کیلومتری شمال شرق رودهن شهر آبعلی قرار دارد که فاصله آن تا دماوند حدود نیم ساعت می باشد.

در گذشته آب علی با نام قدیمی آه شناخته می‌شد . اما پس از اینکه در این منطقه چشمه آب معدنی یافت شد به نام علی تغییر یافت و نام آبعلی همیشه روی آن با قیمت با قی ماند.

مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری :

آبعلی از مکان‌های تفریحی میباشد که در مجاورت تهران قرار گرفته است و گردشگران میتوانتد انجا را بعنوان یک سفر یکروزه انتخاب کنند.

از مهمترین قسمت های گردشگری که همه روزه شاهد گردشگران زیادی از قسمت‌های مختلف میباشند پیست آبعلی میباشد. این پیست معروف در ۵۷ کیلومتری جاده هراز در جهت شرقی غربی قرار گرفته است و آب و هوای خوشایندی که در تابستان دارد نیز مفرح بخش میباشد.

این منطقه  در قسمت اصلی جاده شمال تهران قرار گرفته است که باعث معروفیت این منطقه شده است.

آبعلی تهران

شهر ابعلی  در یک منطقه کوهستانی قرار گرفته است . که در سال ۱۳۳۲ این بنا احساس احداث شده است .این مجموعه علاوه بر اینکه یک مجموعه گردشگری برای گردشگران از قسمت‌های مختلف می باشد پیست اسکی و تله کابین و همچنین امکانات فرهنگی ورزشی و تفریحی را نیز دارا می باشد . که فضای تفریح بخشی را برای گردشگران ایجاد کرده است .

همچنین یکی دیگر از مزایای این منطقه مدرسه اسکی آبعلی می باشد .که فضایی برای تفریح و یادگیری اسکی می باشد و برای علاقه مندان ای که دوست دارند اسکی یاد بگیرن یک منطقه مناسب است.

پیست ابعلی

چه زمانی به پیست آبعلی برویم ؟

برای اینکه بهترین زمان را برای تفریح و برف بازی و اسکی در آبعلی انتخاب کنید بهترین زمان اوایل  فصل دی تا اواسط اسفند می باشد که بهترین موقع برای تفریح شما می باشد .

مرتبط:   منطقه 12 تهران: بررسی صفر تا صد کلیه امکانات، دسترسی ها و محله های منطقه دوازده تهران

اما همچنین در فصل‌هایی که هوا گرم است بازهم شما می توانید به این منطقه سفر کنید و از سوارکاری و زمین تنیس که در این منطقه ایجاد شده است استفاده کنید و از آن لذت ببرید.

کارخانه معروف دوغ ابعلی :

به احتمال زیاد شما هم دوغ های شیشه ای با درب فلزی در خاطرتان مانده است .از کارخانه های معروفی که در این منطقه قرار دارد کارخانه دوغ آبعلی می باشد. که به احتمال زیاد شما دوغ های معروف آبعلی را شنیدید که از محصولات این کارخانه می باشد . دوغ های این کارخانه با ترکیب آب چشمه تولید می‌شد . این دوغ ها در شیشه‌های کوچک با درب فلزی تولید می‌شد که با دیدن آنها به یاد خاطرات گذشته می افتادیم . البته امروز هم درمغازه های اطراف این منطقه این شیشه بطری های دوغ مشاهده میشود.

دوغ آبعلی نوستالژی

 

چگونه به آبعلی برویم؟

 مسیرهای دسترسی به آب علی با ماشن شخصی: اگر این منطقه را برای سفر یکروزه انتخاب کرده اید . کافیست به شرق تهران بروید و از طریق اتوبان بابایی به شهر بومهن بروید . سپس از آنجا از مسیر رودهن از طریق جاده هراز به طرف آمل آبعلی می‌رسیم .

اما اگر برای سفر به این منطقه می خواهید از وسیله نقلیه عمومی استفاده کنید کافیست خود را به پایانه شرق برسانید و در آنجا تاکسی های مخصوص مسیر دماوند را سوار شده که این که این تاکسی ها شما را به منطقه آبعلی می‌رساند.

نکته‌ای که حائز اهمیت می‌باشد .این است که اگر در فصول سرد سال به این قسمت می روید .حتماً لباس‌های گرم فراموش نشود و همچنین تجهیزات مناسب مثل زنجیر چرخ را فراموش نکنید.

شهر آبعلی را بیشتر بسناسیم :

شهر ابعلی یکی از منطقه های قدیمی استان تهران  می باشد که کمتر از ۱۰ سال است به شهر تبدیل شده است.

این منطقه در شمال شرق رودهن و در امتداد جاده هراز قرار دارد و با یک کیلومتر فاصله از مرکز قرار دارد.شهر آبعلی از دو منطقه مبارک آباد و پیست اسکی آبعلی تشکیل شده است . در زمستان ها آب و هوای سرد دارد و در تابستان آب و هوا خنک و مطلوب می باشد.
جمعیت این شهر حدود ۴۰۰۰ نفر می باشد .گویش اصلی مردمان آبعلی به صورت مازندرانی می‌باشند..
پیست اسکی آبعلی به علت قدیمی بودن شهرت زیادی دارند. ورزشکاران زیادی به این منطقه سفر می کردند .همچنین علاوه بر این علاوه بر پیست اسکی رستوران ها و کبابی های نامی معروفی دارد و می تواند اوقات خوشی را برای شما رقم بزند.

مرتبط:   محله بریانک تهران: بررسی صفر تا 100 امکانات و دسترسی‌های بریانک تهران

شغل ساکنین این منطقه :

ساکنان این منطقه اغلب به شغل های کارگری و کارمندی مشغول هستند .همچنین ایشان در این منطقه به رستورانهای معرفی وجود دارند عده‌ای از ساکنان این منطقه در رستوران ها مشغول به کار هستند.

آثار تاریخی و دیدنی :

از آثار تاریخی که در شهر آبعلی  وجود دارد می توان به ساختمان بتنی ایرانی اشاره کرد . که قدمت بسیاری دارد . امروزه به عنوان یک اردوگاه فرهنگی دانش آموزی محسوب می‌شود.

همچنین پیست اسکی آبعلی که با هفتاد سال قدمت به عنوان اولین پیست اسکی ایران می‌باشد. که شهرت زیادی دارد و برای ورزشکاران و کسانی که به  پیست اسکی علاقه دارند بسیار مناسب می باشد.
.
از دیگر آثار تاریخی که در آبعلی قرار دارد امامزاده حمزه علیه السلام می باشد که در امتداد جاده هراز واقع شده است و شما می توانید از این منطقه هم دیدن کنید.

امامزاده حمزه علیه السلام ابعلی

شهر آبعلی به دلیل قدیمی بودن و همچنین قدمت زیادی که دارد و همچنین پیست اسکی معروف آن می‌تواند به رشد و ترقی زیادی پیدا کند .همچنین آثار تاریخی مختلفی مثل کاروانسرای شاه عباسی که متعلق به دوره صفویه می باشد و همچنین قاره‌ای تبریک مس سنگ دروازه و سیاه که در این منطقه قرار دارد .امامزاده های مختلف می تواند آبعلی را به یک منطقه گردشگری زیارتی سیاحتی و تاریخی مبدل سازد . اما به علت کمی توجه و و محافظت نکردن از آثار تاریخی این منطقه ، متاسفانه این این آثار در حال تخریب می باشند  و بعضی از آنها نیز از بین رفته اند.

قدمت شهر آبعلی تهران :

از آثاری که در این منطقه وجود دارد می‌توان به قدمت طولانی این منطقه پی‌برد . سنگ قبر هزار و دویست ساله که در این منطقه قرار دارد که با فاصله ۱۰۴۰ متر از امامزاده شاه چنار و با فاصله ۱۲۸۰ من اسیرت گلبوی روستای قم محل قاری وجود دارد که نام آن غار سنگ دروازه مشهور می باشد.

مرتبط:   صادقیه تهران : آشنایی با امکانات و دسترسی های صادقیه در تهران

این غار از سنگ هایی هستند که بر اثر گذشت زمان روی هم انباشته شدند و پس از اینکه سنگها تخریب شده اند مسیر غار مشخص شده است البته ورود افراد متفرقه به این محل ممنوع می باشد.
در زمان رضاشاه هتلی در این منطقه قرار دارد که یکی از مناطق گردشگری می باشد اما به دلیل عدم توجه مسئولین به این منطقه و به این آثار این آثار های تاریخی در حال فروریختگی و تخریب هستند.

این منطقه همچنین به علت نزدیک بودن به تهران پایتخت ایران می‌تواند یک منطقه مناسب برای تفریح و گردش در فصل‌های سرد سال و یا حتی در فصل های تابستان برای بازی تنیس و غیره مناسب باشد.

شهرک های شهر آبعلی تهران :

در ۲۵ اسفند سال ۱۳۸۳ با تصویب مجلس شهر آبعلی این منطقه به یک شهر تبدیل شد و شهرک هایی که در این منطقه قرار دارند شامل :

  • شهرک مدرس
  • شهرک هراز دشت
  • شهرک برق

امیباشند. که این شهرک ها  روستاهایی که در این منطقه قرار داردند به نوبه خود میتوانند یک منطقه بکر و عالی برای تفریح و جذب توریست ها باشد.

 

آبعلی :

آبْعَلی شهری است در استان تهران ایران. این شهر در بخش رودهن از توابع شهرستان دماوند قرار دارد.

شهر آبعلی در ۲۵ اسفند ۱۳۸۳ با تصویب مجلس از ادغام روستای آبعلی با روستای مبارک‌آباد و نقاط جمعیتی سرپولک و قائم‌محله از توابع همین بخش تأسیس شد.

این شهر دارای چند شهرک و روستا می‌باشد؛ که شهرک‌های آن عبارتند از: شهرک مدرس، شهرک هزار دشت و شهرک برق؛ و روستای این شهر عبارتند از: روستای احمدیه، روستای قائم محله، روستای مبارک‌آباد

جمعیت

نقشهٔ زبانی استان تهران ،رنگ سبز تیره زبان مازندرانی ، رنگ سبز روشن گویش های فارسی-مازندرانی(تجریشی، لواسانی و دماوندی) ، رنگ زرد زبان فارسی
براساس سرشماری سال ۱۳۹۵ ایران، جمعیت این شهر برابر با ۲٬۷۵۸ نفر (۸۷۵ خانوار) شامل ۱٬۴۴۸ مرد و ۱٬۳۱۰ زن بوده‌است.مردم آبعلی از قومیت طبری هستند و به زبان طبری دماوندی که گویشی از زبان مازندرانی است صحبت می کنند.منبع

4.2/5 - (6 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا