قالیشویی

قالیشویی چیست؟ بررسی انواع قالیشویی وخدمات آنها

قالیشویی (Carpet cleaning) فرآیندی است که در آن شستشوی قالی و فرش با استفاده از آب و مواد شوینده انجام می‌شود. در گذشته شستشوی فرش‌ها در منازل و به صورت دستی انجام می‌شد، اما امروزه این کار با استفاده از دستگاه‌های اتوماتیک و توسط کارخانه‌های قالیشویی انجام می‌شود. در ادامه این مقاله با ایرانیجو همراه شوید تا شما را بطور کامل با این فرایند قالیشویی چیست آشنا سازیم.

دلایل اهمیت قالیشویی چیست؟

شستشوی فرش‌ها کار چندان ساده‌ای نیست و در صورتی که با احتیاط انجام نشود، ممکن است به فرش صدمه بزند. بنابراین عاقلانه‌ترین روش این است که برای جلوگیری از به خطر افتادن سلامتی خودمان هم که شده، این کار را به مراکز قالیشویی بسپاریم.

اگر به دنبال قالیشویی خوب در شهر خود هستید میتوانید از لیست های زیر کمک بگیرید»

انواع قالیشویی کدامند؟

فرش‌ها یکی از اجزای مهم در دکوراسیون منزل ما ایرانی‌ها به شمار می‌رود. یکی از افتخارات کشور عزیزمان داشتن فرش‌های دستباف بی نظیر است. بنابراین طبیعی است که تمیزی و پاک بودن آن برای ما اهمیت ویژه‌ای داشته باشد.برای شستشوی فرش و قالی از سه روش استفاده می‌کنیم که در  ادامه آن‌ها را توضیح خواهیم داد.

بهترین قالیشویی، جهت شستشوی فرش؛گلیم؛ موکت؛ قالی و قالیچه و اعلاشویی
بهترین قالیشویی، جهت شستشوی فرش؛گلیم؛ موکت؛ قالی و قالیچه و اعلاشویی

قالیشویی سنتی

یکی از کارهایی که اغلب ما ایرانی‌ها حداقل سالی یکبار انجام می‌دهیم، شستشوی فرش ها و قالی‌هایمان است. همانطور که گفتیم در گذشته افراد به صورت دستی اقدام به شستشوی فرش و قالی می‌کردند، که گاهی به تنهایی و گاهی نیز گروهی انجام می‌شد. به این نوع از شستشوی قالی، قالیشویی سنتی گفته می‌شود.

لازم است بدانید شستشوی بیش از حد فرش کار درستی نیست و سبب آسیب دیدن تار و پود و الیاف آن می‌شود. مخصوصا اگر این کار به صورت نادرست و با مواد شوینده نامناسب انجام شود.

مرتبط:   قالیشویی در ایلام، شستشوی فرش، موکت و تابلوفرش

شستن فرش با شامپو فرش، روش دیگری است که می‌توان برای تمیز کردن فرش از  آن استفاده کرد. برای انجام این کار ابتدا باید گرد و غبار فرش را با جاروبرقی بطور کامل بزداییم. سپس با شامپو فرش درخشش و تمیزی را به قالی برگردانیم.

قالیشویی مدرن

با گذر زمان و پیشرفت علم و تکنولوژی برای شستشوی فرش‌ها، راههای سریع و کاربردی‌تری پیدا شد. و با پیدایش روش‌های مدرن، مردم دیگر برای شستن فرش‌هایشان از روش سنتی استفاده نمی‌کنند.

زندگی ماشینی امروز و مشغله زیاد افراد دیگر به آن‌ها مجال شستشوی دستی فرش‌ها را نمی دهد. از طرف دیگر شستشوی فرش به روش دستی انرژی زیادی از افراد گرفته و سبب بروز مشکلات جسمی برای آنان می‌شود.

ویژگی های قالیشویی مدرن
ویژگی های قالیشویی مدرن

امروزه افراد شستشوی فرش‌هایشان را به شرکت‌های فرش شویی سپرده و بدون نگرانی به کارهای مهم‌ترشان می‌پردازند. مراکز قالیشویی از امکانات مناسبی برخوردار هستند و اقدام به شستشوی فرش‌ها بصورت مکانیزه می‌کنند.

در قالیشویی مدرن از مواد شستشوی مناسب استفاده شده و فرش‌ها به شکل اصولی آبگیری می‌شوند.

قالیشویی تمام اتوماتیک

امروزه دستگاه‌هایی برای شستشوی فرش به وجود آمده است، که این کار را به صورت استاندارد انجام می‌دهد. قالیشویی تمام اتوماتیک بدون آسیب به فرش و با کیفیت بهتر از نیروی انسانی شستشوی فرش را انجام می‌دهد.

این روش شستشو دارای بخش‌ها و مراحل مختلفی است، که در آن از امکانات و تجهیزات مناسبی برای شستشوی فرش استفاده می‌شود.

خدمات قالیشویی با دستگاه
خدمات قالیشویی با دستگاه
  • در مرحله اول فرش‌ها از مشتری تحویل گرفته شده و به کارخانه قالیشویی منتقل می‌شود.
  • پس از  گرفتن گرد و غبار فرش، و با توجه به ویژگی‌های آن از مواد مناسب برای شستشو استفاده می‌شود.
  • در مرحله آخر فرش را آبکشی کرده و اقدام به خشک کردن آن می‌کنند. اما این روال شستشو ممکن است برای برخی از فرش‌ها متفاوت باشد.
  • بعضی از فرش‌ها ممکن است نیاز به لکه‌گیری و برخی دیگر  نیاز به خدمات ترمیم و رفو داشته باشند.
مرتبط:   لیست بهترین قالیشویی زنبیل آباد ☎️ [آدرس و شماره تماس 10تایی]

تاریخچه قالی شویی در ایران

شستن قالی در ایران قدمت بسیار زیادی دارد، اما بعنوان یک خدمت و کسب و کار قدمتی بیش از50 سال دارد. در ایران از سال 1351 اتحادیه صنف قالیشویان در تهران تاسیس شده است و از این سال خدمات قالیشویی بصورت حرفه ای و با نرخ مصوب زیر نظر اتحادیه قالیشویی انجام میشود.

با توجه به اقلیم خشک ایران و مشکل کمبود آب، همواره تلاش شده است که از دستگاههای اتوماتیک و بروز برای شستن قالی استفاده شود تا ضمن کاهش مصرف آب، قابلیت بازیافت آب مصرف شده و استفاده مجدد از آن وجود داشته باشد.

خدمات قالیشویی چیست؟

یکی از نیازهای مهم همه افراد خانه‌دار خدمات قالیشویی است، که تنها محدود به شستشوی فرش‌ نمی‌شود. در مراکز قالیشویی علاوه بر شستشوی فرش ممکن است خدمات دیگری مانند شستشوی پتو، موکت، روفرشی و مبل نیز انجام شود.

از طرف دیگر برای فرش‌های آسیب‌دیده خدماتی مانند ترمیم و رفو، لکه گیری و از بین بردن زردی ریشه‌های فرش انجام می‌شود.

ویژگی‌های یک قالیشویی خوب

آیا تابحال برایتان اتفاق افتاده است که بعد از تحویل گرفتن فرش‌هایتان از قالیشویی، متوجه بوی نامطبوع و حتی پارگی فرش شده باشید. یکی از دغدغه‌های مهم که مشتریان همواره با آن روبرو هستند، شستشوی مناسب و عدم آسیب به فرش‌های آنان است.

 در این قسمت قصد داریم در ارتباط با ویژگی‌های یک قالیشویی خوب چیست؟ و فاکتورهای لازم برای ارزیابی آن صحبت کنیم. آگاهی یافتن از این ویژگی‌ها به شما کمک می‌کند که در انتخاب قالیشویی دقت لازم را به عمل آورید.

مرتبط:   قالیشویی فاز 6 اندیشه ⚡️ [لیست تماس 10 تایی]✔️ تمام اتوماتیک، فاز شش

یک قالیشویی خوب علاوه بر  شستشوی اصولی فرش‌های شما، از مواد شوینده مناسب استفاده می‌کند. در صورت نامرغوب بودن موادی که در شستشوی فرش مورد استفاده قرار می‌گیرد، ممکن است به بافت آن آسیب وارد شود.

خوش قول بودن نیز یکی دیگر از ویژگی‌های مهم یک قالیشویی معتبر است. برای مشتری بسیار مهم است که فرش‌های خود را صحیح و سالم و در زمان مقرر تحویل بگیرد.

مواد شوینده در قالیشویی

یکی از نکات مهم در ارتباط با شستشوی فرش و قالی استفاده از مواد شوینده مناسب است. اینکه از کدام شوینده برای شستشوی فرش استفاده شود، بسته به نوع فرش و کیفیت خدمات‌دهی قالیشویی متفاوت است.

با توجه به گوناگونی انواع فرش مانند تابلو فرش، فرش‌های ماشینی، فرش‌های دستباف، نحوه شستشوی آن‌ها متفاوت خواهد بود.

  • معمولا برای شستشوی فرش‌ها از سدیم، کلر، آب ژاول، پودر رختشویی و شامپو فرش استفاده می‌شود.
  • گاهی جهت سفیدی ریشه‌ها و افزایش جلای فرش، آن را در هیپوکلریت سدیم می‌خوابانند.
  • در گذشته برای شستشوی فرش‌ها از پودر رختشویی استفاده می‌کردند، که سبب زردی فرش می‌شد.
  • اما امروزه در قالیشویی‌های معتبر از شوینده‌های مناسب و تثبیت کننده رنگ استفاده می‌شود.

سخن پایانی

فرش و قالی جزء یکی از هنرهای اصیل ایرانی به شمار می‌رود که زیبایی خاصی به منزل ما می‌بخشد. برای مراقبت از فرش و افزایش طول عمر آن لازم است که به صورت صحیح شسته شود. امروزه مراکز قالیشویی معتبر این کار را با کیفیت هرچه تمامتر و بدون هر گونه آسیب انجام خواهند داد. و در آخر امیدوارم توانسته باشیم در این مقاله شما را به طور کامل با پروسه قالیشویی و جزئیات مهم آن آشنا کنیم.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا