تهران

ورامین کجاست؟ معرفی نقشه، مساحت، تاریخچه و جمعیت

شهر ورامین یک شهر تاریخی و زیبا در جنوب شرقی استان تهران واقع شده است.کمتر گردشگری به عنوان یک مقصد گردشگری به این شهر فکر می‌کند. اما این شهر دارای جاذبه‌های گردشگری زیادی است که می‌تواند مقصد مناسبی برای سفرهای یک‌روزه درون استانی باشد. در ادامه با ایرانیجو همراه شوید تا با این شهر به طور کامل آشنا شویم.

ورامین کجاست؟

این شهر با مساحتی حدود 1541 کیلومتر مربع در جنوب شرقی تهران قرار دارد و از بهم پیوستن سه شهر جوادآباد، قرچک و پیشوا تشکیل شده است. این شهرستان دارای تاریخ و فرهنگی غنی است و آثار تاریخی بسیاری در آن وجود دارد. این شهر در زمان ساسانیان یکی از شهرهای مهم ایران بود.

معرفی شهر ورامین در تهران
معرفی شهر ورامین در تهران

لوکیشن ورامین

شما توانید با مشاهده تصویر زیر مکان قرار گیری ورامین را در گوگل مپ مشاهده کنید. برای دریافت جزئیات بیشتر روی تصویر کلیک کنید.

لوکیشن ورامین روی نقشه گوگل مپ
لوکیشن ورامین روی نقشه گوگل مپ

جمعیت ورامین

بر اساس آخرین سرشماری انجام شده در سال 1395 جمعیت شهر ورامین برابر با 225.628 نفر بوده‌ است. این جمعیت در سال 1401 به حدود 283 هزار نفر تخمین زده می‌شود. این یعنی جمعیت این شهر در طول 6 سال گذشته حدود 27درصد افزایش یافته است.عوامل مختلفی باعث افزایش جمعیت در این شهر شده است. یکی از مهم‌ترین این عوامل، مهاجرت از روستاهای اطراف است. این شهر به دلیل موقعیت جغرافیایی مناسب و امکانات رفاهی و اقتصادی، مقصد مناسبی برای مهاجران از روستاهای اطراف است.

عامل دیگر افزایش جمعیت آن توسعه صنعتی و اقتصادی این شهر است. صنایع مختلفی مانند صنایع غذایی، نساجی و خودروسازی در این موجود است. این صنایع، زمینه‌های شغلی زیادی را ایجاد کرده‌اند و باعث جذب جمعیت از سایر نقاط کشور شده‌اند. آخرین عامل افزایش جمعیت در این منطقه، افزایش امکانات رفاهی و خدماتی این شهر است زیرا در سال‌های اخیر، پیشرفت‌های زیادی در زمینه‌های زیرساختی، آموزشی و بهداشتی داشته است. این پیشرفت‌ها، باعث بهبود کیفیت زندگی در این شهر شده و باعث جذب جمعیت از سایر نقاط کشور شده است.

مرتبط:   اندرزگو تهران: بررسی صفر تا 100 امکانات و دسترسی‌های بلوار اندرزگو تهران

دانشگاه های ورامین

در حال حاضر، سه دانشگاه در این شهر به نسبت بزرگ وجود دارد که در حال فعالیت هستند. این دانشگاه‌ها عبارتند از:

 1. دانشگاه آزاد اسلامی 
 2. دانشگاه پیام نور 
 3. مجتمع آموزش عالی سلامت 

دانشگاه آزاد اسلامی 

یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های آزاد اسلامی در استان تهران در این شهر واقع شده است. این دانشگاه در سال 1366 تاسیس شده است و در حال حاضر دارای 11 دانشکده و بیش از 15 هزار دانشجو است. رشته‌های تحصیلی این دانشگاه در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌شوند.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد ورامین
دانشگاه آزاد اسلامی

دانشگاه پیام نور

پیام نور در سال 1367 تاسیس شده است و در حال حاضر دارای 5 دانشکده و بیش از 5 هزار دانشجو است. رشته‌های تحصیلی این دانشگاه در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌شوند.

دانشگاه پیام نور ورامین
دانشگاه پیام نور

مجتمع آموزش عالی سلامت 

یکی دیگر از مجموعه های این شهر مجتمع آموزش عالی سلامت می باشد که در واقع دانشکده علوم پزشکی در استان تهران محسوب می شود. این دانشگاه در سال 1367 تاسیس شده است و در حال حاضر دارای 3 دانشکده و بیش از 3 هزار دانشجو است. رشته‌های تحصیلی این دانشگاه در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌شوند.

مجتمع آموزش عالی سلامت ورامین
مجتمع آموزش عالی سلامت

تاریخچه 

قدمت این شهر زیبا و بزرگ به 3000 سال پیش باز می گردد. این شهر در زمان ساسانیان یکی از شهرهای مهم ایران بود و به نام “ورامین” خوانده می‌شد.

در زمان ساسانیان نیز به عنوان یکی از مراکز مهم کشاورزی و تجاری ایران شناخته می‌شد. این شهر همچنین به عنوان یکی از مراکز مهم مذهبی شیعیان نیز شناخته می‌شد.

پس از اسلام، نیز آن همچنان به عنوان یکی از شهرهای مهم ایران باقی ماند. این شهر در زمان صفویه و قاجاریه به عنوان یکی از مراکز مهم تولید پارچه و صنایع دستی شناخته می‌شد.

در دوران معاصر، این منطقه به عنوان یکی از شهرهای مهم استان تهران شناخته می‌شود و دارای جاذبه‌های گردشگری بسیاری است و به عنوان یکی از قطب‌های گردشگری استان تهران شناخته می‌شود.

مرتبط:   منطقه 11 تهران: بررسی صفر تا 100 امکانات، دسترسی ها و آشنایی با محله های منطقه یازده تهران

آب و هوا

آب و هوای این شهر به‌طور کلی معتدل و خشک است. تابستان‌های آن گرم و خشک و زمستان‌های آن سرد و خشک است. متوسط دمای سالانه آن حدود 18 درجه سانتی‌گراد است.

 • بهار: بهار های این منطقه، معتدل و مرطوب است. متوسط دمای هوا در بهار بین 15 تا 25 درجه سانتی‌گراد است. در این فصل، میزان بارندگی افزایش می‌یابد و هوا اغلب آفتابی و صاف است.
 • تابستان: تابستان‌های این شهر گرم و خشک است. متوسط دمای هوا در تابستان بین 30 تا 35 درجه سانتی‌گراد است. در این فصل، میزان بارندگی بسیار کم است و هوا اغلب آفتابی و صاف است.
 • پاییز: پاییزهای این شهر خنک و خشک است. متوسط دمای هوا در پاییز بین 15 تا 25 درجه سانتی‌گراد است. در این فصل، میزان بارندگی افزایش می‌یابد و هوا اغلب آفتابی و صاف است.
 • زمستان: در زمستان ها هوای این شهر سرد و خشک است. متوسط دمای هوا در زمستان بین 5 تا 10 درجه سانتی‌گراد است. در این فصل، میزان بارندگی بسیار کم است و هوا اغلب ابری و بارانی است.
آب و هوا ورامین
آب و هوای این شهر

جاهای دیدنی ورامین

ورامین یکی از شهر های استان تهران است که دارای قدمت بسیار زیادی نیز می باشد.این شهر برخلاف تصور عموم مردم دارای جاهای دیدنی بسیار زیادی است. به شما پیشنهاد میکنم اگر به این شهر رفتید حتما از جاهای دیدنی آن بازدید کنید. در ادامه با ایرانیجو همراه شوید تا با برخی از آنها آشنا شویم.

 1. دشت ورامین
 2. برج علاءالدین
 3. تالاب بند علی‌خان
 4. روستای خاوه
 5. کاروانسرای قصر بهرام
 6. قلعه ایرج
 7. مسجد جامع 
 8. امامزاده جعفر

دشت ورامین

یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی این شهر دشت ورامین است. این دشت یکی از بزرگ‌ترین دشت‌های ایران است و در ناحیه کویر مرکزی ایران قرار دارد. که طبیعتی زیبا و بکر است و از نظر کشاورزی نیز بسیار اهمیت دارد. چرا که بسترگاه کشت بسیاری از سبزیجات و صیفی‌جات پایتخت است و آب مورد نیاز برای کشاورزی در آن از رودخانه جاجرود تامین می‌شود. 

دشت ورامین
دشت ورامین

برج علاءالدین

از معروف‌ترین آثار تاریخی این شهر برج علاالدین است. این برج تاریخی در مرکز شهر و با فاصله‌ کمی در شمال مسجد جامع دیده می‌شود. ساخت برج علاءالدین به اواخر سده‌ هفتم قمری و به دوره‌ تاریخی ایلخانان باز می‌گردد. این برج یک برج آرامگاهی است و در آن مقبره حسن علاءالدوله، حاکم ری دیده می‌شود.

مرتبط:   محله زعفرانیه تهران: بررسی صفر تا 100 زعفرانیه، هرآنچه باید در باره زعفرانیه بدانید

سبک معماری برج علاءالدین بسیار خاص و زیبا است. بنای اصلی برج بسیار مشابه گنبد کاووس است. برج در حدود ۱۷ متر ارتفاع دارد و از دو قسمت اصلی تشکیل شده است:

 • بدنه‌ای مدور با بلندای 12 متر
 • گنبدی با ارتفاع 54 متر که بر روی بدنه قرار می‌گیرد
برج علاءالدین ورامین
برج علاءالدین

قلعه ایرج

قلعه ایرج بزرگ‌ترین قلعه خشتی نظامی در ایران است. تاریخ ساخت آن به دوران ساسانیان بازمی‌گردد و به دلیل فرسایش در حال نابودی است. قلعه ایرج دارای معماری خاصی است که به آن ویژگی‌های دفاعی خاصی می‌دهد. در طراحی این قلعه به این موضوع توجه شده است که با نفوذ دشمن، متوجه حضور سربازان در قلعه نخواهند شد. این ویژگی به لحاظ امنیتی برای سربازان بسیار مفید بوده است.

ارتفاع دیوارهای قلعه ایرج حدود ۱۵.۵ متر است و در مساحتی بالغ بر 200 هکتار بنا شده است. علت نامگذاری این بنا، انتساب بنا به ایرج فرزند فریدون در شاهنامه فردوسی است.

قلعه ایرج ورامین
قلعه ایرج

کلام آخر

شهر ورامین یکی از شهر های استان تهران است که دارای جمعیت زیادی می باشد. این شهر امروزه در حال توسعه می باشد و از امکانات رفاهی به نسبت مطلوبی برخوردار است. برای همین است که برای زندگی بسیار مناسب می باشد و افراد زیادی به آن مهاجرت کرده اند.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

 1. اطلاعات به‌روز رسانی کنید.. و اطلاعات اشتباه به مردم ندیم. اطلاعات برج علاءالدوله اشتباه است صحیح کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا