مبل

تعمیرات مبل چیست؟ انواع خدمات تعمیر مبل

با توجه به گران شدن مبل ها و هزینه بسیار بالا و زیاد آن برای عوض کردن آنها، مردم بیشتر به سوی تعمیر مبل های خود کشیده شده اند. تعمیرات مبل به کمک ما آمده است تا بتوانیم در هزینه های خود صرفه جویی کنیم و با کمترین هزینه بتوانیم از مبل های خود در مدت زمان بیشتری استفاده کنیم. در ادامه با ایرانیجو همراه شوید تا با پروسه انجام تعمیر یک مبل آشنا شویم.

تعمیرات مبل چیست؟

به روشی که در طی آن مشکلات مبل و خرابی های آنها توسط تکنسین حرفه ای تعمیر میشود، تعمیرات مبل گفته میشود. در پوسه تعمیرات مواردی مانند: نوع مبل، جنس پارچه و چوب، شکل و طراحی مبل باید در نظر گرفته شود.

انواع خدمات تعمیرات مبل

بهترین و به صرفه ترین روش برای نو شدن مبل ها و عوض کردن دیزاین خانه هایتان تعمیر کردن مبل است. استفاده زیاد و طولانی مدت از یک مبل باعث پاره شدن رویه پارچه ای آن،  شکستن یا ترک خوردن پایه ی های آن، خراب شدن دسته مبل , کثیفی و خراب شدن فنر های آن می شود. همین موارد باعث می شود تا شما به فکر تعویض مبل های خود بیفتید که این موضوع بسیار پر هزینه می باشد.

 در اصل تعمیرات مبل نسبت به خرید آن بسیار مقرون به صرفه تر است اما برای تعمیر آن نیاز به متخصص هایی دارید که سال ها در این زمینه تخصص و تجربه کاری داشته باشند. خدمات تعمیرات مبل ها شامل:

 • تعمیر شکستگی‌ها ترک ها، آسیب‌های بدنه و مشکلات مربوط به نجاری
 • رنگ کاری مبل
 • تعویض اسفنج، ابر و فوم در نشیمن و پشتی مبل
 • تعویض پارچه مبل و رویه کوبی
 • تعمیرات کلاف

رویه کوبی مبل

تعمیرات مبل با رویه کوبی یکی از خدمات و شاخه های تعمیرات مبل است که بسیار مهم و کاربردی می باشد. این کار نیاز به تخصص دارد و به افرادی که رویه کوبی مبل انجام می دهند رویه کوب می گویند.

 رویه کوبی مبل به معنی تعمیر و ترمیم کلاف خام مبل است به این معنی که اگر کلاف مبل شما شکسته یا کهنه شود کلاف مبل های شما تعویض شده و آماده سازی میشود. که آن نیز به دو دسته رویه کوبی روی کلاف خام یا تازه و رویه کوبی روی مبل های دسته دوم تقسیم می شود. 

مورد اول همان مبل های نو است که می شود طبق سلیقه شما آن را رویه کوبی کرد و این کار روی کلاف های خام یا نو انجام می شود. گزینه دوم نیز مناسب مبل های دسته دوم، نسبتا کهنه و مشکل دار است که بعد از تعمیرات از یک مبل قدیمی و آسیب دیده به یک مبل جدید و نو تبدیل می شود.

مرتبط:   بهترین مبل شویی کرج ✔️ [لیست 10 مبلشویی با شماره تلفن]

خدمات رویه کوبی مبل

تعمیرات مبل با رویه کوبی  یکی از کارهای سخت در پروسه ی تعمیرات مبل به حساب می آید. خدمات آن شامل پر کردن درون مبل ها با ابر، فوم، اسفنج، پنبه و…، الگو برداری پارچه مبل، پارچه کوبی، نصب سرمه و نوار و در آخر در صورتی که مبل نیاز به لکه گیری داشته باشد از کار های رویه کوبی به حساب می آید. ابتدا رویه مبل باز میشود و در مرحله ی بعد تعمیرات داخلی مبل انجام می شود.

تعمیرات مبل با تعمیر کلاف مبل

در از مهم ترین مواردی که شما در زمان خرید مبل هایتان باید دقت کنید کلاف مبل است. عده بسیاری از مردم نمی دانند حتی کلاف مبل چیست؟  به اسکلت اصلی مبل که معمولا از جنس چوب ساخته میشود کلاف می گویند.

اگر کلاف مبل شما دچار آسیب شده باشد تنها راه درست کردن آن جدا کردن پارچه ، فوم و اسفنج از مبل است تا کلاف نمایان شود. معمولا تعمیرکاران حرفه ای قبل از اینکه شروع به رویه کوبی مبل کنند ابتدا از سالم بودن کلاف مطمئن میشوند.

کلاف سازی در عبارت نیز به معنی تجاری و بریدن قطعات مبل است و نیازمند دقت و تجربه کاری زیادی می باشد. استفاده از چوب های سبک و مقاوم و یک نوع در ساخت کل کلاف لازم است تا جابجایی مبل به راحتی صورت گیرد و مقاومت یکسانی داشته باشد پس هنگام تعمیر مبل توجه داشته باشید که کلافی انتخاب کنید که دارای مقاومت بالا باشد تا عمر مبل شما نیز افزایش زیاد شود.

رنگ کاری مبل

یکی دیگر از مراحل تعمیرات مبل رنگ کاری است. این روش بیشتر برای مبل های چوبی به کار میروند زیرا جنس آنها به گونه ای است که در معرض آسیب هایی مانند خراشیدگی و یا شکستگی قرار دارند که این عوامل باعث میشود بیشتر نسبت به سایر جنس ها نیاز به تعمیر داشته باشند.

در حالتی که چوب مبلمان شما شکستگی نداشته باشد برای ترمیم آن می توانید گزینه رنگ کاری را انتخاب کنید و با رنگ چوب و تغییر رنگ چوب مبل هایتان می توانید خودتان اقداماتی انجام دهید. برای بهبود وضعیت رنگ مبل و بهتر دیده شده آن میتوانید به راحتی از محلول آب و صابون به کمک یک پارچه زبر کمک بگیرید. در آغاز این تعمیرات باید جنس چوب را مشخص کنید سپس با توجه به جنس آن رنگ کاری مورد نظر را با توجه به سلیقه ی خود انتخاب کنید.

مرتبط:   مبل چستر چیست؟ نگاهی به ویژگی ها، معایت و مزایای مبلمان Chester

رفع بخش هایی که رنگ آن رفته است

پارچه های آستری گزینه بسیار خوبی برای تمیز کردن سطح روی چوب هستند. برای پاک کردن لکه های سفید می توانید از دستمالی که به الکل آغشته شده است و یا پدهای الکی استفاده نمایید. البته باید توجه داشته باشید که زیاد از الکل استفاده نکنید زیرا ممکن است به رنگ چوب مبل شما آسیب برساند.

یکی دیگر از روش های خانگی برای زیاد کردن عمر وسایل چوبی تان خصوصا مبل های چوبی، استفاده از واکس های مخصوص است. شما میتوانید واکس های مخصوص چوب مبل خود را از رنگ فروشی تهیه کنید و به راحتی مبلمان خود را مجدد رنگ کنید و یک مبل با ظاهری بسیار نو را به خود هدیه دهید.

اگر مبلمان و وسایل چوبی شما دچار خراشیدگی نیز شدند استفاده از ماژیک های لکه گیر و همچنین تهیه رنگ مناسب می توانند 

گزینه ی بسیار خوب و نسبتا قیمت مناسبی برای شما باشد. استفاده از ماژیک و رنگ های آماده در برخی از مواقع و برای خراش های کوچک می توانند مشکل شما را حل کند.

اگر آسیب چوب مبلتان بسیار زیاد بود و با موارد بالا قابل حل نبود می توانید برای ترمیم رنگ مبلمان به صورت اصولی اقدام کنید و آن را به متخصصان تعمیرات مبل بسپارید. آنها در ابتدا لایه رنگ فعلی را به طور کامل بر می دارند و به اصلاح پوسته می زنند. بعد از آن مراحل زیر سازی روی چوب را انجام می دهند تا به یک سطح صاف و صیقلی برسند. در آخر نیز عملیات رنگ کاری روی چوب انجام میشود

تعمیر انواع مبل

امروزه مبلمان در مدلهای مختلف تولید و عرضه میشود، که تعمیر هر یک از این مدلها نیاز به توجه به جزئیات ساخت آنها دارد، و هر کدام روش خاص خود را دارد.

 • تعمیر مبل چرم
 • تعمیر مبل تختخواب شو
 • تعمیر مبل سلطنتی
 • تعمیر مبل کلاسیک
 • تعمیر مبل راحتی
 • تعمیر مبل چستر
 • تعمیر مبل استیل
 • تعمیر مبل مدرن
 • تعمیر مبل ال
مرتبط:   مبل چیست؟ نگاهی به کاربرد مبلمان، تاریخچه و انواع furniture

در ادامه به بررسی روال تعمیرات انواع مبل می پردازیم.

تعمیر مبل چرم

یکی از زیباترین و متفاوت ترین مدلهای مبل، مبل چرم است. این مبل ها درسته که بسیار زیبا هستند اما تعمیرات آنها نیز به نسبت سخت تر از دیگر مبل ها می باشد.

برای مثال مبل های چرمی باید از وسایل گرمایش و گرمازا دور باشند زیرا باعث خشکی و شکننده شدن آن خواهد شد و مبل های چرمی مخصوصا رنگ روشن بیشتر در معرض کثیف شدن قرار دارند همچنین پوسته پوسته شدن چرم نیز از ویژگی های دیگر آن به حساب می آید و این موارد حساسیت  مبل های چرمی را مشخص میکند. تعمیر مبل های چرمی به صورت است که باید تمامی چرم مبل کنده شود و از نو نصب شود. هنگام تعمیر مبل چرمی سعی کنید چرم هایی انتخاب کنید که دارای رنگ تیره تر و لطافت و نرمی خاص هستند.

تعمیر مبل راحتی

یکی از پر استفاده ترین مبل ها در هر خانه ای مبل راحتی است. به دلیل همین راحتی که این دسته از مبل ها دارند  بیشتر از دیگر مدل ها خراب می شود در نتیجه نیاز به تعمیر دارد. رویه  این مدل مبل ها خیلی زودتر دچار رنگ و رو رفتگی و آسیب دیدگی می شود.معمولا تمام بدنه مبل های راحتی با پارچه پوشیده شده است، برای همین اولین قدم در تعویض پارچه مبل راحتی جدا کردن پارچه مبل است.

تعمیر مبل چستر

مبل چستر نیز امروزه به یکی پر طرفدار ترین مبل های بازار تبدیل شده است. تعمیرات این مبل نیز به نسبت مدل های دیگر بسیار دشوار و متفاوت تر است. زیرا این مدل مبل ها دارای لبه های گرد و برگشته می باشند. بنابراین تعویض پارچه و رویه کوبی آن نیز به نسبت مشکل است و باید با دقت و ظرافت زیادی انجام شود. به همین دلایل تعمیر مبل چستر کمی پر هزینه تر از مدل های دیگر مبل می باشد.

کلام آخر

تعمیر مبل خدمتی است که با توجه به هزینه های بالای خرید مبل، متقاضیان زیادی پیدا کرده است. خدمات تعمیر مبل شامل مواردی مانند: رویه کوبی، تعویض پارچه، رنگ کاری، ترمیم خرابی ها و شکستگی، تعویض اسفنج و فوم است.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا