کردستان

سنندج کجاست؟ نقشه، آب و هوا و شرایط فرهنگی و مردم شناسی

شهر سنندج با وسعتی بالغ بر ۵۶۴۷ کیلومتر مربع، مرکز استان کردستان در شمال غرب ایران قرار دارد. این شهر با جمعیتی حدود ۴۱۰ هزار نفر، به عنوان پنجمین شهر بزرگ استان کردستان شناخته می‌شود. در ایرانیجو به معرفی سنندج و ویژگی های آن می پردازیم.

سنندج کجاست؟

این شهر از لحاظ تاریخی و فرهنگی دارای چشمه‌های آب گرم، آثار باستانی و قدمتی چند هزار ساله است که از جمله مهمترین جاذبه‌های گردشگری این منطقه به شمار می‌رود.

از دیگر مناطق دیدنی در این شهر می‌توان به برج شادگان، مجموعه تاریخی ‌آروان، موزه‌های شهری، باغ‌های عمومی و پارک‌های کوچک و بزرگ اشاره کرد.

این شهر با آب و هوای سرد در زمستان و خنک در تابستان، از یک سو جاذبه‌ای برای مسافران و گردشگران است، اما از سوی دیگر به دلیل سکونت و کار در آن، بسیاری از ایرانیان نیز در این شهر زندگی می‌کنند.

اقتصاد این شهر بیشتر با رشته‌های کشاورزی، دامداری، صنایع دستی و صنایع فولادی و چوبی مرتبط است که در ادامه بیشتر راجب آن صحبت می کنیم. همچنین در این شهر تعدادی از بزرگترین شرکت‌های ملی و بین‌المللی ایران نیز دفاتر و شعبه‌های خود را دارند.

لوکیشن سنندج روی نقشه

در نقشه زیر میتوانید لوکیشن سنندج را مشاهده کنید، با کلیک بر روی نقشه میتوانید جزییات بیشتر را مشاهده کنید.

لوکیشن سنندج روی نقشه گوگل مپ
لوکیشن سنندج روی نقشه گوگل مپ

تاریخچه شهر سنندج

در سال 1040 هجری قمری در دوره صفوی سلیمان خان اردلان به کردستان سفر کرد و مرکز این استان را به شهر سنندج تغییر داد. پس از آن دژی به نام سنه دج ساخت و سپس در طی زمان نام آن به سنندج تغییر یافت.سپس در سال 1116 هجری قمری این شهر به مرور پیشرفت کرده و گسترده تر و وسیع تر شد.

آب و هوای سنندج

شهر سنندج آب و هوایی سرد و نیمه خشک و متمایل به مرطوب دارد. این شهر در فصل های تابستان و بهار هوایی تقریبا متعادل و خشک دارد. حداکثر دمای این شهر 47 و حداقل دمای آن منفی 31 درجه سانتیگراد میباشد. بارندگی سالانه این شهر حدود 500 میلیمتر می باشد. بهترین فصل سفر کردن به این شهر بهار و تابستان است.

زبان و گویش مردم سنندج

از آنجایی که مردم شهر سنندج کرد هستند، زبان مردم این شهر نیز کردی با گویش سورانی و اردلانی میباشد.

مرتبط:   استان کردستان کجاست؟ نقشه، آب و هوا، جمعیت، مساحت و تاریخچه

دین و مذهب مردم سنندج

دین و مذهب اکثریت مردم شهر سنندج اسلام اهل تسنن است و بعضی از آنها پیرو شافعی و مسلمانان شافعی هستند. در این شهر هنوز افراد یهودی نیز دیده میشود.

افراد اهل تشیع نیز که به عنوان کارمند دولت به این شهر سفر کرده اند نیز دیده میشود.

مراکز گردشگری شهر سنندج

سنندج علاوه بر مکان های طبیعی که دارد مراکز گردشگری زیادی نیز دارد که برای مسافران و گردشگران تهیه شده است.

موزه ها

موزه سنندج که با نام عمارت سالار سعید نیز شناخته میشود، در این شهر زیبا قرار دارد.

این موزه به دلیل کاشی کاری بسیار زیبا و همچنین زیر زمین آن که به شکل حوضچه ای ساخته شده است بسیار مشهور بوده و اهمیت باستانی دارد. این موزه به دلیل آینه کاری ها و تزیینات و اهمیت تاریخی خود بین گردشگران بسیار محبوب است.

عمارت و خانه های تاریخی

این شهر که به دلیل قدمت تاریخی خود بسیار خانه و عمارت های تاریخی دارد، به عنوان شهری باستانی در غرب ایران شناخته میشود. از عمارت ها و خانه های تاریخی آن میتوانیم به موزه سنندج، عمارت خسروآباد، عمارت سردر فهیم، عمارت مشیر دیوان، عمارت وکیل الملک، عمارت احمدزاده، مجموعه عمارت شیخ محمد باقر غیاثی، عمارت آصف وزیری، خانه پیرمرادی، خانه معمار باشی، خانه آیت الله شیخ اشاره کرد.

بازار ها

یکی از بازار های قدیمی این شهر به نام بازار سنندج میباشد که در سال 1040 هجری قمری ساخته شده و در دو طرف خیابان انقلاب واقع شده است. بخش شمالی این بازار سنندجی و بخش جنوبی این بازار اصف نام دارد. همچنین بازار سرتپوله نیز از معروف ترین بازار های این شهر میباشد.

حمام ها

شهر سنندج دارای حمام های تاریخی با اهمیتی باستانی میباشد که در اینجا چند تا از آنها را لیست کرده ایم:

حمام شیشه، حمام خان، حمام صلاحی، حمام عبدالخالق، حمام عمارت آصف، حمام وکیل الملک از حمام های مهم و دیدنی سنندج هستند.

جاذبه های طبیعی

استان کردستان از طبیعتی بکر و بسیار دیدنی برخوردار است. همچنین در سنندج که قسمتی از این استان است، طبیعتی زیبا و جاذبه های گردشگری طبیعی زیادی وجود دارد.

معروف ترین جنگل های این شهر، جنگل های درخت بلوط، پسته، آلبالو، بید وحشی و بادام تلخ است. از جاذبه های گردشگری این شهر می توانیم به جنگل های اطراف سنندج که در قسمت جنوبی این شهر به وسعت 78000 هکتار است اشاره کنیم.

مرتبط:   شهرهای استان کردستان به ترتیب جمعیت، شلوغ ترین و خلوت ترین شهر

پارک آبیدر

این پارک که در قسمت غربی سنندج و در انتهای خیابان آبیدر در دامنه کوه ها قرار گرفته، از زیبا ترین مکان هایی است که مسافران این شهر حتما از ان دیدن میکنند.

این پارک شامل چندین باغ و چشمه و جوی های کوچک و بزرگ اب است که به آن زیبایی دو چندان بخشیده است.

بزرگترین سینمای روباز جهان

سینمای پارک امیریه که در دامنه کوه ابیدار قرار دارد، بزرگترین سینمای روباز جهان است. این سینما ابعادی حدود 25×12 دارد که خیلی ها از شهر ها و استان های دیگر برای آن به این شهر سفر میکنند.

اقتصاد شهر سنندج

این شهر دارای کارخانه ها و نیروگاه های متعدد است. یکی از شرکت های بزرگی که میتوانیم آن را نام ببریم، شرکت تراکتورسازی استان کردستان است که واقع در این شهر است. در حال حاضر تراکتور های تمامی مناطق و استان های غرب ایران را این شرکت تامین میکند.

همچنین از صنایع دیگری که بخواهیم به انها اشاره کنیم، صنایع نساجی، چرم سازی، کفاشی، کاغذ سازی و غیره را میتوان نام برد.

همچنین صنعت قالی بافی در این شهر از مهمترین مراکز قالیبافی ایران است که در این شهر قالی بافی به صورت بسیار ظریف و تک پوده با گره متقارن بافته میشود.

همچنین به دلیل موقعیت جغرافیایی و آب هوایی که دارد در این شهر بسیاری به کشاورزی و دامداری مشغول هستند. این منطقه از بزرگترین صادر کنندگان توت فرنگی به سایر نقاط نیز هست. همینطور در سنندج گردو تمشک نیز صادر میشود.

مراکز خرید سنندج

لیستی از مراکز خرید این شهر را برایتان آورده ایم. هر ساله تعداد زیادی از مردم برای خرید به بانه سنندج سفر می کنند زیرا این منطقه از مراکز بزرگ و کاملی برخوردار است.

 • بازار سنندج
 • بازار تاناکورا
 • پاساژ کردستان
 • مرکز تجاری صدف
 • بازار سرتپوله سنندج
 • بازار نازک کاران تخته نرد
 • بازارچه مرزی مریوان
 • بازار بیجار
 • بازار قدیمی سقز
 • مراکز خرید شهر بانه
 • بازار بزرگ آفتاب درخشان بانه
 • پاساژ خدری در بانه
 • پاساژ پاسارگاد بانه
 • پاساژ گلستان بانه
 • پاساژ طنین بانه
 • پاساژ بهشت بانه
 • پاساژ کاندیش
مرتبط:   استان کردستان کجاست؟ نقشه، آب و هوا، جمعیت، مساحت و تاریخچه

این بازار هایی که نام بردیم شمال پاساژ ها و مراکز خرید عمده و تکی شهر سنندج میباشد.

غذا ها و خوراکی های شهر سنندج

غذاها و خوراکی های محلی شهر سنندج را با هم بررسی میکنیم:

دانه کولانه

این غذا را در کردستان در مجالس و جشن ها تهیه و سرو میکنند. همچنین وقتی کودکی در این شهر تازه دندان در میاورد با توجه به رسم و رسومات آنها این اش را می پزند.

اش عدس بلغور

این آش که با نام های نسیم و ساوار نیز معروف است با عدس بلغور شده، ادویه مخصوص، پیاز و سایز مواد مورد نیاز تهیه و سرو میشود و همچنین طرفداران زیادی نیز دارد.

خورش گیلاخه

گیاهی با نام گیلاخه که در این شهر و روستا های اطراف رشد میکند از ماده اولیه تهیه این خورشت بسیار لذیذ و پر طرفدار است.

خورش ریواس

فراوانی ریواس و رشد آن در بسیاری از مناطق سنندج باعث شده تا دسترسی به این گیاه بسیار راحت باشد. در تهیه این خورشت از گوشت گوسفندی، ریواس و انواع سبزی استفاده و با برنج سرو میشود.

شیش کباب

یکی از غذا های محلی این شهر شیش کباب است. شیش کباب بسیار محبوب بوده و اهالی این شهر این غذا را برای مهمان های ویژه خود درست میکنند. این غذا به دو صورت تابه ای یا روی ذغال پخته میشود.

سوغات شهر سنندج

از سوغاتی های خوراکی این شهر می توانیم به عسل طبیعی، کاک، شیرینی کنجی، گردو، شیرینی گردویی، سقز، کاک، نان بنجی و بادام سوخته اشاره کرد.

همچنین سوغاتی های غیر خوراکی آن شامل قالی، دف، تنبور، جاجیم، گلیم، کلاش و نازک کاری میشود.

هتل های شهر سنندج

شهر سنندج دارای چندین هتل است که برا شما آنها را لیست کرده ایم:

 • هتل شادی در بلوار پاسداران
 • هل پارسیان
 • هتل شاهو در بلوار پاسداران
 • هتل جهانگردی در سه راه شالمان
 • هتل فرهنگیان در سه راه شالمان
 • هتل ابیدار در خیابان فردوسی
 • هتل جبار در میدان انقلاب
 • هتل هدایت و هتل کاج در خیابان فردوسی

جمع بندی

مرکز استان کردستان شهر سنندج است که شهری تاریخی و زیبا است که جمعیتی بیش از 4 هزار نفر دارد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا