مهدکودک

مهد کودک قرآنی چیست؟ مزایا و ویژگی های مهدقرآنی

مهد کودک های قرآنی موسسه های آموزشی هستند که فعالیتشان مانند سایر مهد کودک هاست ولی علاوه بر آن می‌کوشد تا کودکان را با آموزه های قرآنی بیشتر آشنا سازد. در این مهد کودک ها متناسب با سن کودکان به آن ها آموزش های قرآنی ارائه داده می‌شود. در ایرانیجو به بررسی ویژگی ها و مزایای مهدکودک های قرآنی می‌پردازیم.

مهد کودک قرآنی
مهد کودک قرآنی

ویژگی‌های مهد کودک قرآنی

یک مهد کودک قرآنی خوب و ایده آل ویژگی های زیر را دارد:

 • ایجاد کردن محیطی مناسب و جذاب برای علاقه مند کردن کودکان به آموزش های مذهبی قرآنی  
 • فضای دوست داشتنی و جذاب به منظور جلوگیری از کسل شدن کودکان
 • استفاده از روش ها، متناسب با سطوح مختلف کودکان در یادگیری
 • دارا بودن روشی منطقی و علمی
 • آموزش به شیوه ی روان و ساده
 • کارایی مطلوب و بالا
 • اجبار نکردن به یادگیری

روش های آموزش در مهدکودک قرآنی

بهترین و مناسب ترین شیوه برای کودکانی که به مهد کودک می‌روند، استفاده از روش های جذاب و غیر مستقیم است تا کودکان برای یادگیری مشتاق تر شوند. به طور مثال می‌تواندی از روش قصه گویی استفاده کنید.

اگر موعظه های اخلاقی و قرآنی را به طور مستقیم به کودکان بگوییم، تاثیر زیادی بر روی آن ها ندارد چون کودکان با حواس های مختلف آن با موارد آموزشی ارتباط برقرار می‌کنند و فقط شنیدن آموزش ها کمک زیادی به ان ها نمی‌کند. کودکان به درک کردن و لمس کرد آموزه ها در زندگی نیاز دارند.

کلاس مهد کودک قرآنی
کلاس مهد کودک قرآنی

به منظور آموزش موثرتر به کودکان، می‌توان از روش قصه گویی، نمایش نامه، بازی و … استفاده کرد تا موضوع برای کودک جذاب تر و دوست داشتنی تر شود.

مرتبط:   بهترین مهد کودک در گوهردشت کرج 👶 پیش دبستانی خوب گوهردشت✔️

در صورتی که فقط بر روی حفظ آیات قرآن تاکید شود، این امر موجب می‌شود که مفاهیم قرآنی عمیقا بر کودک تاثیری نداشته باشد. برای حفظ آیات قرآنی باید زمینه و بستری مناسب آماده کرد، در غیر این صورت کودک متوجه فرق بین آیات قرآنی و شعری که حفظ کرده است، نمی‌شود.

مربیان متخصص در مهد کودک های قرآنی

یکی از مسائل ضروری در این زمینه که باید به آن توجه زیادی شود، وجود مربیان متخصص مربوط به آموزه های مذهبی و قرآنی است.

به دلیل اینکه رشته ای تخصصی برای تربیت مربی قرآنی در دانشگاه ها وجود ندارد، اکثر موسسات افرادی را به عنوان مربی انتخاب می‌کنند که فقط قرآن را حفظ کرده اند. این گونه افراد با علوم تربیتی کودک و روانشناسی آن آشنایی دارند و در نتیجه آموزش کودک در سطوح مختلف، موفقیت آمیز نخواهد بود. ولی اگر مربی مهدکودک به علم روانشناسی کودک مسلط باشد، در حین آموزش ریشه های کم توانی و ضعف کودک را متوجه می‌شود و آدم ها را مورد بررسی قرار می‌دهد تا مشکل کودک را حل کند.

برگزاری کلاس های متنوع

مورد دیگری که بهتر است رعایت شود برگزاری کلاس های ورزشی، هنری، خلاقیت، بازی و … در کنار فعالیت ها و آموزش های قرآنی است.

جشن در مهد کودک قرآنی
جشن در مهد کودک قرآنی

توجه کنید که کودکان ظرفیت محدودی دارند و اگر فقط آموزش های قرآنی را فرا بگیرند ممکن است دلزده شوند و علاقه ی خود را به مرور از دست بدهند.

مرتبط:   بهترین مهد کودک در جهانشهر کرج 👶 پیش دبستانی خوب جهانشهر✔️

آموزش های مقدماتی در مهدهای قرآن

در مهد کودک های قرآنی آموزش‌های مقدماتی بر پایه مضامین مذهبی و الهی است، که عبارتند از:

 • رعایت نظم و مقررات
 • احترام به یکدیگر
 • مسئولیت پذیری
 • رعایت نوبت
 • پذیرفتن حق
 • باجنبه بودن
 • عدالت و…
آموزش های مقدماتی در مهدهای قرآن
آموزش های مقدماتی در مهدهای قرآن

چگونه بهترین مهدکودک قرآنی را برای فرزندمان انتخاب کنیم؟

اگر به دنبال مهد کودک قرآنی هستید باید تحقیقات لازم را برای پیدا کردن مهد مناسب انجام دهید.

مهد کودکی را انتخاب کنید که مربی ها و مراقبان آن خون گرم، شاداب، با تجربه و دلسوز باشند و فضای مهد برای کودک جذاب باشد تا مودک احساس کلافگی و خستگی نکند و به راحتی به مهد برود.

مزایای ثبت نام در مهد کودک مذهبی

در صورتی که می‌خواهید فرزندتان با اخلاق و رفتار دستی پرورش یابند پس با خیال راحت آن ها به مهد کودک های مذهبی و قرآنی ببرید تا مربیان متخصص در این امر به شما کمک کنند.

امام صادق(علیه السلام) نیز فرمودند: مِیرَاثُ اللّهِ مِن عَبدِهِ المُؤمِنِ الوَلَدُ الصَّالِحِ… (میراث خداوند به بنده مؤمنش فرزند صالح است.)

جمع بندی

در این مقاله از https://iraniju.ir به معرفی مهد کودک قرآنی و ویژگی های آن پرداختیم، همچین روشهای آموزشی و مزایای مهد های قرآنی را نیز بیان کردیم.

4.2/5 - (4 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا