قزوین

استان قزوین کجاست؟ جاهای دیدنی و شهرهای استان کدامند؟

قزوین استانی در شمال غربی ایران است که تقریباً در ۱۵۰ کیلومتری غرب تهران قرار دارد. مساحت آن 15549 کیلومتر مربع است و جمعیتی در حدود 1.2 میلیون نفر دارد. در ایرانی جو به بررسی استان قزوین می پردازیم.

آشنایی با استان قزوین

قزوین به خاطر تاریخ غنی خود با تعدادی مکان های تاریخی و شاهکارهای معماری مانند مسجد جامع قزوین، کوه های البرز و قلعه الموت شهرت دارد. شهر قزوین همچنین مرکز عمده منسوجات، محصولات غذایی و صنایع دستی است.

استان قزوین کجاست؟ لوکیشن روی نقشه

در تصویر زیر میتوانید لوکیشن استان را روی نقشه گوگل مپ را مشاهده کنید. با کلیک روی این تصویر میتوانید جزییات بیشتر را ببینید.

لوکیشن استان قزوین روی نقشه گوگل
لوکیشن استان قزوین روی نقشه گوگل

مختصات جغرافیایی استان قزوین

این استان با با استان‌های البرز، زنجان،مازندران، گیلان و همدان همسایه است. و با داشتن تنها ۱ درصد از مساحت کشور نزدیک به ١٠ درصد در اقتصاد و تولیدات ایران نقش دارد.

این استان، با توجه به آخرین تقسیمات کشوری، دارای ۶ شهرستان، ۱۹ بخش، ۲۹ شهر، ۴۶ دهستان و ۱۵۴۷ روستا است.

نقشه استان قزوین
نقشه استان قزوین

استان قزوین مرکز یک منطقه کشاورزی حاصلخیز است که میوه و سبزیجات از جمله انگور، بادام، گردو و انار تولید می کند. این منطقه همچنین یکی از تولیدکنندگان عمده محصولات لبنی است و مزارع زیادی برای پرورش گاو و گوسفند وجود دارد. قزوین به تولید فرش، منسوجات و صنایع دستی مرغوب مانند سفال، سرامیک و پوشاک سنتی شهرت دارد.

قزوین دارای چندین بنای تاریخی و بنای تاریخی از جمله کاروانسرای سعدالسلطنه، بازار قزوین، کاخ چهل ستون و عمارت عالی قاپو است. مناظر طبیعی خیره کننده آن مانند رشته کوه های البرز، دریاچه ها، چشمه ها و جنگل ها نیز بازدیدکنندگان زیادی را به خود جذب می کند.

مرتبط:   روستای زیاران کجاست؟ بررسی آب و هوا، جمعیت و امکانات

آب و هوای استان

آب و هوای استان قزوین عموماً در تابستان گرم و خشک است و زمستان‌ها سرد و مناطق کوهستانی معمولاً پوشیده از برف است. ورزش های زمستانی مانند اسکی و اسنوبورد به دلیل نزدیکی به تهران و زیرساخت های حمل و نقل خوب در این منطقه محبوب هستند.

مردم قزوین

استان قزوین دارای میراث فرهنگی غنی است و اقوام مختلف از جمله فارس، آذربایجانی، ارمنی و گرجی را در خود جای داده است. این استان از قدیم الایام مرکز مهم فرهنگی و بازرگانی بوده و جاده ابریشم از آن می گذرد. در نتیجه قزوین تحت تأثیر فرهنگ های مختلف از جمله فارسی، عرب، ترک و اروپایی قرار گرفته است.

غذاهای سنتی استان

مردم قزوین به مهمان نوازی و خونگرمی شهرت دارند و این استان به غذاهای لذیذش شهرت دارد.

غذاهای محلی شامل باغلا قاتوق، خورش سنتی با لوبیا، شوید و تخم مرغ و میرزا قاسمی، دیپ بادمجان و گوجه فرنگی است.

امکانات استان

قزوین دارای زیرساخت های توسعه یافته از جمله بزرگراه، راه آهن و فرودگاه بین المللی است. این استان همچنین دارای چندین دانشگاه و مؤسسه تحقیقاتی مانند دانشگاه آزاد اسلامی قزوین و دانشگاه علمی کاربردی و صنعتی قزوین است که فرصت های آموزشی و پژوهشی را برای دانشجویان منطقه ای و بین المللی فراهم می کند.

در مجموع، استان قزوین مقصدی زیبا و متنوع است که ترکیبی از تاریخ، فرهنگ، طبیعت و امکانات مدرن را ارائه می دهد و آن را به مکانی ارزشمند برای بازدید تبدیل کرده است.

مرتبط:   آبیک کجاست؟ بررسی نقشه، آب و هوا و امکانات آبیک

تاریخ قزوین

استان قزوین دارای تاریخ غنی است که قدمت آن به دوران باستان باز می گردد. زمانی پایتخت سلسله قاجار و مرکز مهم فرهنگ و دانش اسلامی بود. بسیاری از علما و دانشمندان برجسته، مانند ابن سینا، فیلسوف برجسته ایرانی و پلیمث اهل قزوین بودند.

قزوین همچنین در انقلاب مشروطه 1906 که هدف آن برقراری دموکراسی مشروطه در ایران بود، نقش تعیین کننده ای داشت. این شهر محل نبردهای بسیاری بود و چند تن از شخصیت‌های برجسته مانند میرزا کوچک خان، یکی از رهبران جنبش مشروطیت، اهل قزوین بودند.

این استان دارای چندین موزه تاریخی از جمله موزه مردم شناسی قزوین و موزه آبگینه قزوین است که جنبه های مختلفی از میراث غنی فرهنگی و تاریخی منطقه را به نمایش می گذارد.

قزوین همچنین مقبره شاهزاده حسین، زیارتگاه شیعیان را در خود جای داده است که زائران زیادی را از سراسر کشور به خود جذب می کند.

به طور کلی، این استان دارای میراث فرهنگی غنی و متنوعی است که با بناهای تاریخی، موزه ها و مکان های مذهبی، بازدیدکنندگان را از سراسر جهان به خود جذب می کند.

شهرهای استان قزوین کدامند؟

در جدول زیر میتوانید فهرست شهرها و شهرستان های استان را مشاهده کنید:

نام شهر

ردیفنام شهرشهرستانجمعیت (۱۳۹۵)
۱قزوینقزوین۴۵۰۰۰۰
۲تاکستانتاکستان۹۹۰۰۰
۳الوندالبرز۹۰۰۰۰
۴آبیکآبیک۷۰۰۰۰
۵شریفیهالبرز۲۵۰۰۰
۶اقبالیهقزوین۶۰۰۰۰
۷محمدیهالبرز۷۰۰۰۰
۸بیدستانالبرز۲۰۰۰۰
۹مهرگانالبرز۸۰۰۰۰
۱۰محمودآباد نمونهقزوین۲۵۰۰۰
۱۱بویین‌زهرابویین‌زهرا۳۰۰۰۰
۱۲شالشهرستان شال۳۵۰۰۰
۱۳اسفرورینتاکستان۲۵۰۰۰
۱۴آبگرمآوج۹٬۱۲۶
۱۵دانسفهانبویین‌زهرا۱۵۰۰۰
۱۶ضیاءآبادتاکستان۱۲۰۰۰
۱۷خرمدشتتاکستان۱۰۰۰۰
۱۸نرجهتاکستان۸۰۰۰
۱۹سگزآبادبویین‌زهرا۷۰۰۰
۲۰ارداقبویین‌زهرا۱۰۰۰۰
۲۱آوجآوج۸۰۰۰
۲۲خاکعلیآبیک۵۰۰۰
۲۳معلم‌کلایهقزوین۵۰۰۰
۲۴کوهینقزوین۲۰۰۰
۲۵سیردانقزوین۲۰۰۰
۲۶رازمیانقزوین۲۵۰۰
۲۷عصمت‌آباد (بوئین زهرا)بوئین زهرا۴۰۰۰
۲۸قشلاق (آبیک)آبیک۵۰۰۰
۲۹زیارانآبیک۵۰۰۰
فهرست شهرهای استان قزوین

این استان دارای چندین شهر شلوغ است که از جمله آنها می توان به:

مرتبط:   شهر قزوین کجاست؟ بررسی نقشه، مساحت، آب و هوا و جمعیت 

شهر قزوین

مرکز استان و یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران با میراث فرهنگی و تاریخی غنی. این مکان مکان های دیدنی بسیاری از جمله مسجد جامع قزوین، بازار باستانی و کاخ چهل ستون را در خود جای داده است.

تاکستان

شهری معروف به تولید انار و بادام مرغوب و همچنین مقبره امامزاده حبیب بن موسی.

آبیک

شهری که به خاطر محصولات کشاورزی به ویژه کشت پنبه شهرت دارد.

بویین زهرا

شهری واقع در جنوب استان که به تولید فرش مرغوب و محصولات کشاورزی به ویژه خربزه معروف است.

آوج

شهری در غرب استان که به تولید سفال و سرامیک سنتی معروف است.

هر شهر دارای جذابیت و جاذبه منحصر به فرد خود است که به چشم انداز فرهنگی و اقتصادی گسترده تر استان کمک می کند.

علاوه بر شهرهایی که قبلاً ذکر شد، استان قزوین دارای چندین شهر مهم دیگر نیز می باشد که عبارتند از:

محمودآباد

شهری در شمال غرب استان که به زیبایی طبیعی و غذاهای لذیذ از جمله غذاهای ماهی معروف است.

الوند

شهری واقع در دامنه رشته کوه الوند که به خاطر چشمه های آب معدنی و مراکز درمانی معروف است.

محمدیه یا زیباشهر

شهری کوچک که به خاطر آثار تاریخی و فرهنگی اش مانند برج علی آباد و مسجد جامع شهرت دارد.

آبگرم

شهری معروف به تولید شال سنتی ایران کانی و سایر منسوجات.

دانسفهان

شهری که به خاطر باغ های زیبا، کلبه ها و رستوران های سنتی اش شناخته شده است.

این شهرها که هر کدام با چشم‌انداز، فرهنگ و جاذبه‌های منحصربه‌فرد خود، بر جذابیت و جذابیت کلی استان قزوین می‌افزایند و آن را به مکانی جذاب برای گشت و گذار تبدیل می‌کنند.

3.9/5 - (7 امتیاز)

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. با سلام و ادب و احترام. با تشکر از سایت خوب و مفیدی که دارید، در مورد غذاهای قزوین قیمه نثار را عنوان نفرمودید که از گرانترین و خوشمزه ترین غذاهای قزوین و شایدکل ایران هم باشد. در مورد شیرینی هم باقلوای سنتی قزوین هم جزء شیرینی های گرانقیمت و بسیار خوشمزه است و شیرینی سنتی متنوعی مخصوص این شهر وجود دارد. ضمن اینکه اولین خیابان ایران در قزوین است و سپه نام دارد. از نظر مذهبی سومین شهر ایران است، از نظر سرعت دسترسی به امکانات اولین شهر ایران است. از نظر تاریخی هم پایتخت ایران بوده و هم اکنون هم پایتخت خوشنویسی ایران است، شهدای سرشناس کشور از جمله شهید رجایی، شهید بابایی، شهید ابوترابی،شهید لشگری، و مرحوم جمال کریمی راد وزیر فقید دادگستری همگی اهل قزوین بودند.

  2. درباره تاریخچه قزوین باید توضیح می دادید که این شهرستان تا سال ۱۳۷۳ جزئی از استان زنجان بوده که در این سال از زنجان منفک و به همراه شهرستان تاکستان استان قزوین تاسیس شده است . در جمعیت شهر ها هم دقت نشده و اقبالیه را ۶۰ هزار نفر نوشتید !! قزوین مدتی در زمان صفویه پایتخت بوده و در دوران قاجار پایتخت نبوده است . لطفاً اصلاح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا