وبلاگ

علائم بارداری چیست؟ از کجا بفهمیم بارداریم؟ 10 نشانه مهم

برای بسیاری از افراد سوال است که چگونه می توانند متوجه شوند باردار هستند؟ و یا در ابتدای حاملگی علایم اولیه آنها چگونه است؟ ما برای حل تمام موارد و چالش هایی که که در زمین تشخیص و علائم بارداری دارید، این مقاله را برای شما عزیزان آماده کرده ایم. در ادامه با ایرانیجو همراه شوید تا به تمامی آنها بپردازیم.

علائم بارداری

 بارداری یک دوره مهم و حساس در زندگی هر زن است و بدن زنان را در این دوران دچار تغییرات زیادی می‌کند. برخی از این تغییرات طبیعی و برخی دیگر ممکن است نیاز به مراقبت پزشکی داشته باشند. 

علائم و نشانه های حاملگی و بارداری
علائم و نشانه های حاملگی و بارداری

البته علایم این دوران در همه زن ها به یک شکل نیست و به یک شدت ظاهر نمی‌شود. برخی از زنان ممکن است تمامی علائم را تجربه کنند، در حالی که برخی دیگر فقط چند مورد از آنها را تجربه کنند. در ادامه با شما را با روشی آشنا می کنیم که بدون نیاز به رفتن به آزمایشگاه، در خانه متوجه باردار بودن یا نبودن خود شوید.

علائم بارداری بعد از چند روز ظاهر میشود ؟

لقاح زمانی اتفاق می‌افتد که تخمک از تخمدان آزاد شده و با اسپرمی که وارد دستگاه تناسلی زن شده است، ترکیب شود. این اتفاق معمولاً حدود 14 روز پس از شروع دوره قاعدگی رخ می‌دهد.

در برخی موارد در این تایم، لانه گزینی انجام می شود، که باعث خونریزی خفیف یا گرفتگی عضلات شود. این خونریزی که به خونریزی لانه گزینی معروف است، معمولاً چند روز طول می‌کشد و شبیه به خونریزی پریود است.

علائم بارداری دیگر مانند حالت تهوع، خستگی، حساس شدن سینه‌ها و تکرر ادرار معمولاً 1 تا 2 هفته پس از لانه گزینی ظاهر می‌شوند. البته، همه زنان علائم بارداری را تجربه نمی‌کنند. برخی از زنان ممکن است تا زمانی که قاعدگی آنها به تأخیر نیفتاده باشد، متوجه بارداری خود نشوند.

مرتبط:   لیست شعب بانک رسالت در کرج [5 شعبه فعال] 🏦 آدرس و شماره تماس☎️

هفته اول بارداری چه زمانی است؟

در هفته اول بارداری، زمانی است که شما هنوز در دوره قاعدگی خود هستید و تصور نمی‌کنید که باردار هستید. در این هفته، تخمک از تخمدان آزاد می‌شود و در مسیر خود به سمت رحم، ممکن است با اسپرم لقاح پیدا کند. البته در طی این هفته نمی تواند به طور قطعی تشخیص دارد که فرد باردار است یا خیر، زیرا تخمک هنوز بارور نشده است و بنابراین، هیچ نشانه یا علامتی از بارداری وجود ندارد.

علائم بارداری در هفته اول

در هفته اول بارداری، معمولاً هیچ علامت خاصی وجود ندارد اما با این وجود، برخی از زنان ممکن است علایم مانند موارد زیر را تجربه کنند:

 • خونریزی لانه گزینی
 • درد لگنی یا گرفتگی خفیف
 • حساس شدن سینه‌ها
 • تهوع صبحگاهی
 • خستگی
 • تکرر ادرار
 • افزایش دمای بدن
 • یبوست
 • افزایش وزن
 • حساسیت به بوها
 • تغییرات در اشتها

تفاوت علائم بارداری و پریودی

بارداری و پریود دو دوره‌ی متفاوت در زندگی زنان هستند که علائم و نشانه‌های متفاوتی دارند. در برخی موارد، ممکن است علائم بارداری و پریود شبیه به یکدیگر باشند و تشخیص آنها را برای زنان دشوار کند.

 • خونریزی رحم: یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های بین بارداری و پریود، خونریزی رحم است. خونریزی پریود معمولاً مداوم و منظم است و معمولا لکه‌ بینی ندارد. خونریزی بارداری معمولاً خفیف‌تر از خونریزی پریود است و ممکن است به صورت لکه‌ بینی باشد.
 • بیزاری از غذا: بیزاری از غذا نیز یکی از علائم زن حامله است. افراد حامله از خوردن برخی غذاها یا بوی برخی غذاها بیزار شوند. بیزاری از غذا معمولاً در سه ماهه اول بیشتر است.
 • تغییرات خلقی: تغییرات اخلاق نیز یکی از علایم بارداری است. زنان باردار ممکن است احساس افسردگی، اضطراب، تحریک‌پذیری یا تغییرات شدید خلقی داشته باشند. این تغییرات خلقی معمولاً در سه ماهه اول بارداری بیشتر است.
 • تهوع: تهوع صبحگاهی یکی از علائم رایج این مورد است. زنان باردار معمولا در سه ماهه اول بارداری دچار تهوع می‌شوند. تهوع صبحگاهی معمولا صبح‌ها اتفاق می‌افتد، اما ممکن است در طول روز نیز رخ دهد.
مرتبط:   استان خراسان شمالی کجاست؟ نقشه، آب و هوا+ سوغات و صنایع دستی
نشانه‌هاسندرم پیش از قاعدگیبارداری
درد سینهحساسیت و احساس درد شدید و مبهم در سینه‌ها به طور موقتحساسیت و درد مداوم سینه‌ها
لکه بینی یا خونریزیمعمولا خونریزی یا لکه‌بینی اتفاق نمی افتدخونریزی کم واژینال یا لکه‌بینی به رنگ صورتی یا قهوه‌ای تیره
گرفتگی عضلانیگرفتگی‌های موقت عضلانی حدود 24 تا 48 ساعت قبل از شروع قاعدگیگرفتگی‌های خفیف در قسمت زیر شکم یا کمر
خستگیخستگی موقتافزایش پروژسترون و احساس خستگی مداوم
تهوعحالت تهوع نداریدتجربه حالت تهوع و گاهی اوقات استفراغ
هوس و بیزاری غذایی افزایش اشتها بیزاری شدید از برخی غذاها
تغییرات خلق‌ و خوتحریک‌پذیری موقت تا شروع قاعدگیتغییرات خلقی مداوم تا زمان زایمان
جدول تفاوت علائم بارداری و پریودی

علائم بارداری در ماه اول

در ماه اول بارداری، بدن شما تغییرات زیادی را تجربه می‌کند. این تغییرات ممکن است به‌تدریج و با گذشت زمان ایجاد شوند یا به‌صورت ناگهانی ظاهر شوند. در ادامه با ایرانیجو همراه شوید تا برخی از علایم صددرصدی بارداری آشنا شویم.

 1. تغییرات کلی اخلاق
 2. درد لگن و احساس گرفتگی در آن
 3. نفخ
 4. لکه‌ بینی
 5. یبوست
 6. تکرر ادرار
 7. متوقف شدن پریود
 8. حساس شدن سینه 
 9. خستگی
 10. حالت تهوع

تغییر کردن اخلاق 

با شروع بارداری، سطح هورمون‌های مختلفی در بدن شما تغییر می‌کند. این نوسانات هورمونی می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی بر احساسات شما داشته باشد. 

ممکن است احساس کنید که در حال حاضر نسبت به هر زمان دیگری در زندگی خود احساساتی‌تر هستید. ممکن است احساس شادی، غم، عصبانیت یا اضطراب داشته باشید. این احساسات ممکن است به‌سرعت تغییر کنند.

 یکی از دلایل اصلی این تغییرات، افزایش سطح هورمون‌های استروژن و پروژسترون است. این هورمون‌ها می‌توانند باعث ایجاد نوسانات خلقی شوند.

مرتبط:   نمایندگی تراست گرگان ⚡️ خرید اسپلیت و کولرگازی از دفتر مرکزی

حالت تهوع 

تهوع بارداری یکی از شایع‌ ترین علائم بارداری است. این تهوع معمولاً در 3 ماهه اول بارداری رخ می‌دهد، اما ممکن است در اوایل بارداری یا حتی در 3 ماهه دوم یا سوم نیز ایجاد شود.

علت دقیق این تهوع مشخص نیست، اما تصور می‌شود که به دلیل تغییرات هورمونی در بدن مادر ایجاد می‌شود. افزایش سطح هورمون‌های استروژن و پروژسترون می‌تواند باعث تحریک معده و ایجاد حالت تهوع شود.

جدول علائم بارداری در هشت هفته اول

علائم و نشانه‌ هاجدول زمانی
گرفتگی خفیف و لکه‌بینیهفته 1 تا 4
ﺗاﺧﯿﺮ ﻗﺎﻋﺪﮔﯽهفته 4
خستگی هفته 4 تا 5
حالت تهوعهفته 4 تا 6
گزگز یا درد سینه‌هاهفته 4 تا 6
تکرر ادرارهفته 4 تا 6
نفخهفته 4 تا 6
حالت تهوع هنگام حرکتهفته 5 تا 6
نوسانات خلقیهفته 6
تغییرات دماییهفته 6
فشار خون بالاهفته 8
خستگی شدید و سوزش سر معدههفته 9
سریع‌تر شدن ضربان قلبهفته 8 تا 10
تغییرات نیپل و پستانهفته 11
آکنههفته 11
افزایش قابل توجه وزنهفته 11
درخشان شدن در بارداریهفته 12
جدول علائم بارداری در هشت هفته اول

تست حاملگی بعد از چند روز نشان میدهد؟

اگر حس می‌کنید که باردار هستید، بهترین زمان برای انجام تست بارداری، پس از عقب افتادن پریود است. در این زمان، سطح هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) در بدن شما به حدی رسیده است که می‌تواند در تست بارداری تشخیص داده شود.

تست بارداری معمولاً 10 روز پس از لقاح مثبت می‌شود اما با این حال، ممکن است در برخی موارد، تست بارداری 3 هفته پس از لقاح نیز مثبت شود.

اگر علائم بارداری را در روزهای اول مشاهده کردید، می‌توانید از تست‌های خانگی نیز استفاده کنید. این تست‌ها معمولاً 2 تا 10 دقیقه طول می‌کشد تا نتیجه را نشان دهند.

صحت تست‌های خانگی در موارد مثبت بارداری، معمولاً 99 درصد است. اگر بر روی بی بی چک دو خط مشاهده کردید، نشان‌دهنده بارداری است.

تست بارداری چند روز بعد از نزدیکی نشان می دهد

همانطور که گفتیم حدود 10 روز پس از لقاح، شما می توانید متوجه  نشانه بارداری شوید.  برای تست آن نیز باید اول صبح ادرار کنید. در این زمان، سطح hCG در ادرار شما بیشترین مقدار را دارد. سپس از دستورالعمل‌های روی بسته‌ بندی تست بارداری به دقت پیروی کنید تا بتوانید نتیجه را متوجه شوید.

حتما دقت کنید تا از تست بارداری که تاریخ انقضای آن گذشته است استفاده نکنید.اگر نتیجه تست بارداری شما مثبت است، باید به پزشک مراجعه کنید تا بارداری شما را تأیید کند. 

پزشک می‌تواند با انجام آزمایش خون، میزان hCG در بدن شما را اندازه‌گیری کند.

کلام آخر

علائم بارداری در حالت کلی از هفته دوم به بعد و در واقع 10 روز بعد از انجام لقاح در خانم ها پدیدار می شود. علایم بارداری در اصل مواردی مانند تهوع، بی حوصلگی، خستگی و عقب افتادن عادت ماهیانه و بسیاری موارد دیگر می باشد. حتما دقت کنید که برای تشخیص دقیق آن از روش های خوب و مناسبی نیز استفاده کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا