وبلاگ

طبیعت گردی چیست؟ مزایا و تجهیزات مورد نیاز و انواع طبیعت گردی

طبیعت گردی یکی از انواع گردشگری است که به ما کمک می‌کند، از هیاهوی زندگی امروز فاصله گرفته و برای رفع خستگی به طبیعت روی آوریم. در این مقاله از ایرانیجو درخصوص مزایای طبیعت گردی صحبت کنیم و شما را با جنبه‌های مختلف آن آشنا می‌سازیم.

طبیعت گردی چیست؟

یکی از روشهای مختلف مسافرت رفتن طبیعت گردی است. در این مدل از مسافرت شما تصمیم میگیرید که از طبیعت لذت ببرید و از آن محافظت کنید؛ تا تخریب نشود. ذات انسان به طور ناخودآگاه خواستار طبیعت بوده و با آن عجین شده است. اگر شما نیاز جزو افراد طبیعت گرد بوده یا به طبیعت گردی علاقمند هستید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

طبیعت گردی چیست؟ انواع آن کدامند؟
طبیعت گردی چیست؟ انواع آن کدامند؟

طبیعت گردی چیست؟ مطالعات هفتم: یکی از انواع گردشگری، گردش و استراحت یا مطالعه و تحقیق در مکان‌های طبیعی چون کوه‌ها، غارها، چشمه‌های آب معدنی و بیابان‌ها و جنگل‌ها و پناهگاه‌های حیات وحش و روستاها است؛ که به آن طبیعت گردی (Nature Tourism) گفته می‌شود.

انواع طبیعت گردی

گاهی اوقات طبیعت گردی تنها به بازدید از محیط زیست و طبیعت ختم نمی‌شود، بلکه این سفر  نوعی فعالیت علمی و فرهنگی محسوب می‌شود. زمانی که طبیعت گردی با هدف حفاظت از محیط زیست انجام شود، به آن اکوتوریسم یا بوم گردی گفته می‌شود.

 در این سفر مسئولانه و هدفمند احترام به منابع طبیعی و مردم بومی این مناطق بسیار حائز اهمیت است. طبیعت گردی انواع مختلفی دارد که شامل موارد زیر می‌شود.

 1. گردشگری اقلیمی (Clima tourism)
 2. گردشگری ساحلی(Beach Tourism)
 3. گردشگری کوهستانی یا کوهنوردی (Mountain Tourism)
 4. گردشگری جنگل یا جنگل نوردی
 5. گردشگری کویری و بیابانی یا صحرانوردی
 6. گردشگری در چشمه‌های آب معدنی و آب گرم

در ادامه به مطالعات هر یک از این مدل های طبیعت گردی می پردازیم.

گردشگری اقلیمی (Clima tourism)

گردشگری اقلیمی نوعی سفر است که به واسطه تغییرات اقلیمی اتفاق می‌افتد. به عنوان مثال شما ممکن است با گرم شدن هوا در محل زندگی تان، به مناطقی سردسیر و ییلاقی مانند کوهپایه‌ها و سواحل شمال سفر کنید.

گردشگری اقلیمی
گردشگری اقلیمی

در مقابل ممکن است در فصل زمستان قصد سفر به مناطق قشلاقی و بیابانی را داشته باشید. این نوع از گردشگری که با تغییرات فصول و آب و هوا انجام می‌شود، گردشگری اقلیمی نامیده می‌شود.

مرتبط:   شهرکرد کجاست؟ نقشه، آب و هوا، تاریخچه و جاهای دیدنی

گردشگری ساحلی (Beach Tourism)

یکی از انواع محبوب گردشگری است که در آن گردشگران از تجربه تفریحات آبی مانند موج سواری، جت اسکی، قایق سواری، ماهیگیری، اسکی روی آب و شنا در فصول گرم لذت می‌برند.

گردشگری ساحلی
گردشگری ساحلی

گردشگری ساحلی امکان گرفتن عکس از مناظر بسیار جذاب و خرید کردن در بندرگاه‌های تجاری را برای گردشگران فراهم می‌کند.

گردشگری کوهستانی یا کوهنوردی (Mountain Tourism)

این نوع گردشگری که توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب کرده است، نوعی سفر است که در حفظ سلامت جسم و افزایش سوخت و ساز بدن بسیار تاثیر گذار است.

گردشگران با سفر به مناطق کوهستانی و اسکان در اقامتگاه‌های موقت، می‌توانند سبب رونق گرفتن صنعت گردشگری در این مناطق شوند. برای این نوع طبیعت گردی لازم است که شما یک فرد حرفه‌ای یا ورزشکار باشید.

گردشگری کوهستانی
گردشگری کوهستانی

سفر گردشگران در فصل بارش برف می‌تواند، تجربه لذت بردن از تفریحات بر روی یخ و برف را برای آن‌ها به ارمغان بیاورد. سایر تفریحاتی که با سفر کردن به مناطق کوهستانی ممکن می‌شود، شامل زیپ لاین، اسکی و تیوب سواری است.

بسیاری از گردشگران نیز برای کوهنوری و صخره نوردی، در فصول گرم سال به مناطق کوهستانی سفر می‌کنند. نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، مجهز بودن به  ابزاری مورد نیاز برای صعود به قله و کوهنوردی است.

گردشگری جنگل یا جنگل نوردی

جنگل نوردی یکی از محبوب‌ترین انواع طبیعت گردی است، که در هر فصلی از سال امکان پذیر است. جنگل‌ها یکی از منابع مهم طبیعت گردی هستند و به دلیل وجود پوشش‌های گیاهی متنوع، زیست بوم‌های درختی و جانوران مختلف توجه محققان و پژوهشگران را به خود جلب کرده است.

گردشگری جنگلی
گردشگری جنگلی

وجود برخی از خدمات گردشگری مانند کمپ و چادر، اقلام خوراکی و مراکزی که این خدمات را ارائه می‌دهند، سبب رونق گرفتن گردشگری جنگل می‌شود. مناطق شمالی ایران دارای جنگل‌ها و پارکهای جنگلی زیادی است که به دلیل ارائه خدمات نوین گردشگری، سبب جذب روزافزون گردشگران به این مناطق شده است.

گردشگری کویری و بیابانی یا صحرانوردی

گردشگری کویری گونه‌ای از طبیعت گردی است، که با سفر به بیابان و کویر اتفاق می‌افتد. از آنجایی که زیر ساخت‌ها و امکانات رفاهی لازم در این گونه مناطق فراهم نیست، گردشگران کمتری را به خود جذب می‌کند.

مرتبط:   آژانس مسافرتی چیست؟ چه خدماتی ارائه میکند؟ انواع آن کدامند؟

طبیعت گردی در مناطق کویری به دو دسته منابع طبیعی و منابع فرهنگی تقسیم می‌شود. منابع طبیعی شامل مناطقی است که طبیعت آن بکر و کاملا دست نخورده بوده و شامل پوشش گیاهی و جانوری می‌شود.

گردشگری کویری و بیابانی
گردشگری کویری و بیابانی

منابع فرهنگی در گردشگری کویری شامل مناطقی با آداب و رسوم و سنت‌های خاص است. در این مناطق می‌توانیم شاهد تورهای گردشگری کویری باشیم، که برخی از تفریحاتشان شتر سواری، ماشین سواری، موتور سواری، کمپینگ و تماشای ستارگان در شب است.

گردشگری در چشمه‌های آب معدنی و آب گرم

گردشگری چشمه‌های آب معدنی یکی از انواع معروف طبیعت گردی است. چشمه‌های آب گرم که دارای کاربردهای پزشکی هستند، در اثر لغزش زمین در اطراف کوه‌های آتش فشانی ایجاد شده‌اند.

گردشگری در چشمه‌های آب گرم
گردشگری در چشمه‌های آب گرم

چشمه‌های طبیعی منبع خوبی برای جذب املاح معدنی بوده و به جهت داشتن خواص درمانی مورد توصیه پزشکان قرار گرفته‌اند.

مزایای طبیعت گردی چیست؟

طبیعت گردی به ما این امکان را می‌دهد که علاوه بر لذت بردن از مناظر زیبا، درباره فرهنگ و سبک زندگی افراد در دیگر مناطق بیشتر بدانیم. طبیعت گردی مزایای بیشماری به همراه داشته و سبب منفعت رساندن به افراد زیادی می‌شود.

Nature Tourism می‌تواند یکی روش‌های جذب منابع مالی خصوصا در کشورهای فقیر باشد و این به معنای بهره برداری از منابع طبیعی بدون آسیب رساندن به محیط زیست است.

 افراد زیادی در مناطق گردشگری فعالیت می‌کنند، که درآمد آن‌ها از طریق هزینه‌های گردشگران فراهم می‌شود. بنابراین طبیعت گردی نقش مهمی در ایجاد اشتغال جامعه و فقر زدایی دارد.

علاوه بر آن شما با بازدید از مناطق طبیعی، می‌توانید با مردم مناطق مختلف تعامل داشته و در رابطه با روش زندگی آن‌ها چیزهای زیادی بیاموزید. شما همچنین به واسطه طبیعت گردی با نحوه محافظت از محیط زیست و منابع طبیعی آشنا خواهید شد.

تجهیزات مورد نیاز برای طبیعت گردی

برای شروع سفر در طبیعت به تناسب منطقه مورد نظر شما و آب و هوای آن، لازم است که خود را به برخی لوازم تجهیز کنید. طبیعت گردی ممکن است با برخی از اتفاقات غیر قابل پیش بینی همراه باشد، بنابراین همراه داشتن لوازم ایمنی بسیار ضروری است.

مرتبط:   نمایندگی فروشگاه تصفیه آب در شیراز ✔️【لیست 10 تایی، ارزان

چادر مسافرتی مهمترین وسیله‌ای است که هنگام سفر کردن به دل طبیعت باید همراهتان باشد. چادر انواع مختلفی دارد که در انتخاب آن باید به فصل و آب و هوا توجه داشته باشید.

تجهیزات مورد نیاز برای طبیعت گردی
تجهیزات مورد نیاز برای طبیعت گردی

برخی از لوازم مورد نیاز برای طبیعت گردی شامل:

 • کیسه خواب
 • چراغ قوه
 • باتری
 • قطب نما
 • زیرانداز
 • لوازم بهداشتی
 • دوربین عکاسی
 • بطری آب
 • فندک
 • کیسه زباله
 • جعبه کمک‌های اولیه و کفش و لباس مناسب است.

چند نکته مهم در طبیعت گردی

مهمترین نکته قابل توجه در طبیعت گردی، بدست آوردن اطلاعات کافی درباره مکانی است که قصد سفر کردن به آن را دارید. به عنوان مثال شما باید نسبت به موقعیت مکانی، شرایط آب و هوایی، اقامتگاه‌ها و هزینه‌های سفر اطلاعات کاملی داشته باشید.

یک چک لیست از تجهیزات مورد نیاز برای سفر تهیه کرده و از همراه بردن وسایل غیر ضروری اجتناب کنید. یک گردشگر حرفه‌ای باید با لوازم مورد نیاز سفر و خطرات طبیعت گردی آشنا باشد.

یکی دیگر از نکات مهم پوشیدن لباس‌های مناسب طبیعت گردی است، این لباس‌ها علاوه بر سبک بودن، در محیط‌های مختلف قابل استفاده هستند.

تصویر اقامتگاه
تصویر اقامتگاه

مهمترین نکته‌ای که زمان سفر به طبیعت باید به آن توجه کنیم، حفاظت از محیط زیست و اخلاق مداری در طبیعت است. به عنوان مثال از روشن کردن آتش در طبیعت پرهیز کرده و به درختان آسیب نرسانیم.

با خود کیسه زباله به همراه داشته باشیم و زباله‌هایمان را در محیط زیست رها نکنیم. خوش اخلاقی با طبیعت به این معناست، که از خود ردپای مخرب به جا نگذاریم. و نکته آخر اینکه حتما یک دوربین برای عکاسی از طبیعت و جاودانه ساختن خاطرات خود به همراه داشته باشید.

کلام آخر

طبیعت گردی شما را با اقلیم‌های مختلف آشنا کرده و سبب لذت بردن از مکان‌های طبیعی خواهد شد. بنابراین به عنوان یک گردشگر مسئول وظیفه دارید، که در حفاظت از محیط زیست کوتاهی نکنید.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا