ماسال

جاهای دیدنی ماسال 10 جاذبه گردشگری ماسال که باید دید + عکس

شما می‌توانید با سفر به ماسال از ییلاقات ماسال، آبشارهای زیبا، قلعه‌‌ای تاریخی، غار و جاذبه های گردشگری متعددی دیدن کنید. در ایرانیجو به معرفی جاهای دیدنی ماسال می پردازیم.

جاذبه‌های گردشگری ییلاقات ماسال

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی ماسال که باید بریم
جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی ماسال که باید بریم

مهمترین ییلاقات شهر ماسال عبارتند از:

 • ییلاق اولسبلنگاه
 • ییلاقات سوچاله
 • ییلاق شنبه راه
 • ییلاق تلارگاه
 • ییلاق واشیار
 • ییلاق ملومه بند
 • ییلاق اسپی دشت
 • ییلاق خندیله پشت
 • دشت آلنزه
 • ییلاق شالما
 • ییلاق خشکه دریا
 •  ییلاق خان بند

پیشتر در خصوص ییلاقات ماسال و جاهای دیدنی آن ها صحبت کردیم. در ادامه به معرفی چندتا از این جاذبه های گردشگری ماسال می‌پردازیم.

جاهای دیدنی ماسال که باید رفت

از جمله مهمترین مکانهایی که میتوان در سفر به ماسال به آنها سرزد عبارتند از:

 • قلعه کول
 • بام ماسال
 • غار آویشو
 • ارتفاعات آلاله
 • محل شهادت میرزا کوچک‌ خان جنگلی
 • آبشار تولی نسا
 •  آبشار رامینه
 • منطقه اسبه ریسه
 • پارک ساحلی ماسال
 •  پارک جنگلی ریزه مندان
 • رودخانه خالکایی

در ایرانیجو به معرفی این جاهای دیدنی ماسال می پردازیم.

 قلعه کول

قلعه کول واقع در روستای تاس کوه است. به دلیل قرار داشتن این قلعه در روستای تاس کوه، این روستا به قلعه کول نیز معروف است.

 قلعه کول
 قلعه کول

قلعه کول بر روی تپه‌ ای طبیعی با 35 متر ارتفاع قرار دارد.

به گفته ی کارشناسان، قدمت قلعه کول به سده‌های 2و3 هجری باز می‌گردد. نوع بنا ی این قلعه خشتی است اما به دلیل نگهداری نامناسب از اسم آثار تاریخی و همچنین شرایط جوی، این قلعه تقریبا تخریب شده است.

قلعه کول در تاریخ 9/11/1386 به عنوان اثر ملی ثبت شده است.

اگر می‌خواهید به این قلعه بروید باید از جاده ی ماسال به سمت کیش خانی حرکت کنید.

بام ماسال

بدون شک یکی از قشنگترین چشم انداز ها و منظره ها مخصوص بام سبز ماسال است. شما می‌توانید منظره ای زیبا از کل شهر سر سبز را زیر پاهای‌ خود ببینید.

یام سبز ماسال
یام سبز ماسال

همانطور که تز نام این مکان معلوم است، این منطقه بلندترین منطقه ی ماسال است و در 1 کیلومتری شهر قرار گرفته است.

بام ماسال یکی از محبوب ترین مکان ها برای مسافران و گردشگران است چون هم تمان شهر زیر پای شماست و هم قسمتی از شهر های صومعه سرا و بندرانزلی را نیز می‌توانید از این بام مرتفع مشاهده کنید.

غار آویشو

این غار واقع در 22 کیلومتری شهر ماسال است و فاصله ی آن از سطح دریا 1460 متر می‌باشد و فقط یک دهانه ی ورودی دارد.

غار آویشو
غار آویشو

درون غار آویشو، رودخانه‌ای خروشان و زیبایی وجود دارد که به یکی از جذاب ترین آبشارهای ماسال می‌رسد.

مرتبط:   صنایع دستی و سوغاتی های ماسال [12 هنر دست] مردم ماسال

علاوه بر این رودخانه، قندیل‌های آهکی از سقف و دیوار این غار آویزان هستند. بلندی بعضی از این قندیل ها به یک متر نیز می‌رسد.

به این نکته توجه کنید که اگر قصد عبور از این غار را دارید حتما وسایل و تجهیزات مناسب و کافی با خود به همراه داشته باشید و با دقت از بین قندیل ها رد شوید در درون این غار خفاش، حلزون، آبدزدم و مابقی جانوران  از این قبیل وجود دارد که شما می‌توانید آنها را از نزدیک ببینید.

 قدمت غار آویشو بیشتر 75 میلیون سال است به همین دلیل با وارد شدن به این غار قدیمی انگار وارد بخشی از تاریخ شده‌اید.

ارتفاعات آلاله

اندکی بالاتر از ییلاق اولسبلنگاه، پس از عبور از کنار گله‌های در حال چرا و عبور از بین کلبه‌های چوبی، به ارتفاعات آلاله می‌رسید.

ارتفاعات آلاله
ارتفاعات آلاله

از این ارتفاعات، تمام شهر ماسال زیر پای شماست و این مکان یکی از جاذبه‌های زیبا و بکر این منطقه به شمار می‌رود.

محل شهادت میرزا کوچک‌ خان جنگلی

بالاتر از منطقه ی اولسبلنگاه، در روستای گيلوانه، میرزا کوچک‌ خان جنگلی به شهادت رسید. به گفته ی بعضی از مردم، میرزا کوچک خان در ارتفاعات آلاله پشته پناه گرفته بود و از آنجا می‌خواست که به خلخال برود ولی بر اثر کولاکی که در آن منطقه آمد، به شهادت رسید.

یادبود میرزا کوچک خان جنگلی
یادبود میرزا کوچک خان جنگلی

امروزه در این مکان، به جهت یادبود میرزا کوچک خان سنگی قرار گرفته است که به یادمان میرزا کوچک خان معروف است. بازدید از این یاد بود برای مردم به صورت تمام وقت آزاد است و قیمت بلیط نیز رایگان است.

نشانی: ماسال، ۴۵ کیلومتری مرکز شهر، روستای گيلوانه

آبشار تولی نسا

یکی دیگر از جاذبه های طبیعی این منطقه، آبشار تولی نسا با ارتفاع حدودا 10 متر است.

آبشار تولی نسا
آبشار تولی نسا

این آبشار از یک دیواره ای که تقریباً صاف است به درون دریاچه می‌ریزد.

برای رفتن به این آبشار جذاب، می‌بایست از ماشین‌های آفرود استفاده کنید از طی کردن مسیری که منطقه ی آسفالت شده به آبشار می‌رسد، حدودا دو ساعت زمان می‌برد.

 آبشار رامینه

یکی دیگر از جاذبه های طبیعی این منطقه آبشار رامینه است که واقع در میان جنگل و در بالادست جاده اصلی ماسال است.

 آبشار رامینه
 آبشار رامینه

آبشار رامینه، آبشاری پُرآب است که با شیب زیادی به پایین می‌آید.

مرتبط:   ییلاقات ماسال + گردش در ابرها، جادوی طبیعت در ییلاق ها

اگر قصد رفتن به این آبشار جذاب را دارید، می‌توانید در کنار این آبشار چادر بزنید و یا در هتل رامینه که دقیقا رو به روی این آبشار قرار دارد استراحت کنید.

بعضی از پنجره های این هتل درست روبروی آبشار قرار دارند به همین علت، تجربه ای بی‌نظیری را در این هتل همراه با شنیدن صدای آبشار و صدای پرندگان خواهید داشت.

اگر به رفتن زیر آبشار علاقه دارید حتما وسایل مناسب و لباس اضافی برای شنا در این آبشار را با خود به همراه داشته باشید.

منطقه اسبه ریسه

این منطقه واقع در ییلاق اسپی است و طبق گفته ی کارشناسان قدمت منطقه اسبه ریسه، حدود هزاره اول پیش از میلاد تخمین زده‌اند.

منطقه اسبه ریسه
منطقه اسبه ریسه

طبق شواهد، رونق این منطقه تا چند قرن قبل از ظهور اسلام بوده است با توجه به این موضوع اگر به مناطق باستانی علاقه دارید حتما توصیه می‌کنیم که هنگام سفر به ماسال از این منطقه . از آثار باقی مانده از گذشته نیز دیدن کنید.

طبق بعضی از کاوش‌هایی که در این منطقه انجام شده، اشیایی قدیمی مثل خمره، کوسه و کاسه در این منطقه پیدا شده و علاوه بر این ها، باقی مانده ای از دیوارهایی نیز پیدا شده، که از کاهگل و سنگ برای ساخت این دیوتر ها استفاده شده.

شما می‌توانید آثار باقی مانده از 28 گوردخمه را در گورستان منطقه اسبه ریسه مشاهده کنید. به گفته ی کارشناسان این آثار، به دوران هخامنشیان مربوط می‌شوند.

یکی از بلندترین و مرتفع ترین دیوار های صخره نوردی، دیوار سنگی اسبه ریسه است. به همین دلیل لین منطقه برای صخره نوردان بسیار جذاب است چون امکانات زیادی برای استفاده صخره‌ نوزادان از این دیوار فراهم شده‌ است.

یکی دیگر از امکانات تفریحی این ییلاق، کایاک سواری در رودخانه ی خروشان، در دامنه دیوار سنگی اسپی است.

پارک های ماسال

به منظور حفظ منابع طبیعی، بخشی از مناطق جنگلی ماسال تبدیل به پارک جنگلی شده است. این کار یکی از مهم ترین و بزرگ ترین اقدامات جهت حفظ منابع طبیعی است.

پارک‌ های جنگلی برای گردشگران، امکاناتی نیز دارد، به همین دلیل گردشگران در این منطقه می‌توانند برای اقامت کوتاه چادر بزنند و از طبیعت سرسبز و هوای مطبوع و فوق‌العاده این منطقه لذت ببرند.

پارک ساحلی ماسال

یکی از مرکز های تفریحی و گردشگری در این منطقه، پارک ساحلی ماسال است که چون رودخانه ی خالکایی در کنار این پارک قرار گرفته است، این اسم را برای این پارک گذاشته اند.

پارک ساحلی ماسال
پارک ساحلی ماسال

در  پارک ساحلی ماسال امکاناتی مثل صندلی، آلاچیق، سرویس بهداشتی و… برای گردشگران و مسافران در نظر گرفته شده است. علاوه بر این در قسمتی ای این پارک، وسایل بازی برای بچه ها نیز در نظر گرفته شده است که کودکان در این مکان می‌توانند اوقات خوشی را داشته باشند.

مرتبط:   صنایع دستی و سوغاتی های ماسال [12 هنر دست] مردم ماسال

 پارک جنگلی ریزه مندان

این پارک جنگلی که قسمتی از جنگل های هیرکانی است، برای حراست از جنگل‌های جلگه ‌ای که در منطقه ماسال قرار دارند، ایجاد شده است.

 پارک جنگلی ریزه مندان
 پارک جنگلی ریزه مندان

شروع جنگل‌های هیرکانی از شهر آستارا در استان گیلان است و این جنگا ها  تا گیلداغی در استان گلستان نیز ادامه دارند.

پارک جنگلی ریزه مندان، حدود 200 هکتار وسعت دارد. همچنین در قسمت هایی از این پارک، امکانات رفاهی برای گردشگران نیز فراهم شده‌ است.

اگر شما هم جزو کسانی هستید که به ماندن و وقت گذراندن در طبیعت علاقه دارند، می‌توانید چند روز در پارک جنگلی ریزه مندان اقامت داشته باشد و چادر بزنید.

رودخانه خالکایی

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری رودخانه خالکایی است که واقع در جاده منتهی به ییلاقات ماسال است. این رودخانه‎‌ تا وسط های مسیر در جاده با شما همراه است.

 پارک جنگلی ریزه مندان
 پارک جنگلی ریزه مندان

علاوه بر این، در این جاده ها آلاچیق‌ها و دکه‌های بین راهی نیز وجود دارد که شما می‌توانید برای استراحت و امتحان کردن یک کاسه آش، یک فنجان چای ذغالی و یا یک بلال کبابی در کنار این دکه ها توقف کنید.

جاده ماسال به خلخال

یکی از قشنگترین جاده های این کشور، جاده نصفه آسفالت شده ی ماسال به خلخال است. این جاده ی سرسبز و بکر از وسط کوهستان های جنگلی عبور می‌کند . به همین دلیل یکی از به یا ماندنی ترین مسیر هایی است که می‌توانید در آن کوهنوردی کنید.

دیگر جاذبه‌های اطراف ییلاقات

از دیگر جاذبه های اطراف ماسال می‌توان به طاسکوه و آری دول، گیله سرا، نم نم پشت، چلسی بیلگاه دون، صی فی، مناطق باستانی درخانه، وردم و… نیز اشاره کرد.

کلام آخر

در ایرانیجو به معرفی جاذبه های گردشگری شهر ماسال و جاهای دیدنی آن پرداختیم. شما نیز در کامنت ها بر اساس تجربه های خود به مردم بگویید که در سفر به ماسال کجا بریم بهتر است.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا