کرمانشاه

شهر کرمانشاه کجاست؟ معرفی آداب و رسوم مردم و جشن های کرمانشاه

شهر کرمانشاه که جزو ده شهر پرجمعیت ایران بوده و جزو کلانشهر های ایران می‌باشد.  یکی از شهر هایی است که هر ایرانی در طول زندگی اش حتما باید به آن سفر کند. این شهر از زیباترین شهر های جذاب تاریخ ایران با طبیعتی بکر و دیدنی میباشد. میپرسید چرا؟ در ایرانیجو به معرفی این شهر زیبا و ویژگی های آن می پردازیم.

کرمانشاه کجاست؟

شهر کرمانشاه، با تاریخچه‌ای بسیار قدیمی و فرهنگ غنی، یکی از مقاصد گردشگری محبوب در غرب ایران است. این شهر در این استان واقع شده و به دلیل داشتن آثار باستانی، مسجد‌های قدیمی، باغ‌های زینتی و مناظر طبیعی زیبا، همواره جذاب بوده است.

آشنایی با شهر کرمانشاه
آشنایی با شهر کرمانشاه

این استان دارای بسیاری از آثار باستانی است که نشان دهنده تاریخچه‌ای قدمت‌دار در این منطقه هستند. طاق بستان، مسجد جامع شافعی، بازار این شهر از جملۀ مکان‌های باستانی کرمانشاه هستند که حتماً باید بازدید شوند. همچنین این شهر زیبا دارای باغ‌های زینتی زیبایی است که برای گردشگران جذاب هستند.

لوکیشن شهر کرمانشاه

در نقشه زیر میتوانید لوکیشن شهر را مشاهده کنید، برای دیدن جزییات بیشتر و مسیریابی میتوانید روی عکس کلیک کنید.

لوکیشن شهر کرمانشاه روی نقشه گوگل مپ
لوکیشن شهر کرمانشاه روی نقشه گوگل مپ

معرفی شهر کرمانشاه

بد نیست اگر  پیش از اینکه راهی این شهر شویم اطلاعات کوتاه و جامعی درباره جنبه های مختلف زندگی در این شهر به دست آوریم؛ و با اطلاعات بیشتری و  جامع تری به این خطه سفر کنیم.

نژاد و زبان مردم کرمانشاه

حجم عظیمی از مردم کرمانشاه را اقوام کرد تشکیل می دهند. و در کنار آنها از قوم های دیگری از جمله ارمنی ها، ترک ها، عرب ها، لرها و لک ها با مهاجرت به این منطقه در این شهر و استان ساکن شده اند.

رایج ترین و بیشترین زبان مردم کرمانشاه کُردی که به ان کردی کلهری میگویند، بعد از آن زبان فارسی کرمانشاهی که ترکیبی از زبان فارسی و کردی کلهری است. و سپس زبان لکی است که اقوام لک از آن استفاده می کنند است.

البته باید بدانیم که گویش کُردی که اقوام کرد در این شهر تاریخی و این استان استفاده می کنند، از لحاظ گویش دارای انواع مختلفی است و انواع زیادی دارد. از پراستفاده ترین و رایج ترین آنها می توان به گویش کردی کلهری، گویش کردی اورامی، گویش کردی سورانی اشاره کرد. در کنار این دو زبان و چندین گویش، زبان های ارمنی، ترکی، عربی و لری توسط اقوام دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین در مناطقی از این استان کوردهای لک ساکن هستند. و گویش این قوم به صورت لکی بوده که تفاوت بسیاری با زبان کردی کلهری که زبان رایج شهر کرمانشاه است دارد.

آشنایی با مردم کرمانشاه
آشنایی با مردم کرمانشاه

دین و مذهب اهالی کرمانشاه

اغلب مردم این کلانشهر جذاب و دیدنی مسلمان و سنی و شیعه مذهب هستند. تعداد حداقلی از مردم هم پیرو دین هایی مانند زرتشتی، مسیحی و یهودی اند.

مرتبط:   استان کرمانشاه کجاست؟ نقشه، تاریخچه و آشنایی با استان

همچنین در این کلانشهر تاریخی مردمی با غیر ازین دین و مذهب وجود دارند که تعداد آنها انگشت شمار و از قدیمی های این شهر هستند.

اقتصاد شهر کرمانشاه

با سرمایه گذاری های سال های اخیر در این استان مخصوصا در زمینه صنعت، جایگاه این منطقه در میان استان های صنعتی از 22 به 18 رسیده است.

از اصلی ترین بخش های صنعتی عمده در شهر کرمانشاه می توان به صنایع پتروشیمی این شهر، مجتمع صنایع نازگل، پتروشیمی بیستون، شرکت چینی کرد، سیمان غرب و سامان، شرکت کاشی کرد، شرکت روژین تاک و غیره اشاره کرد.

وجود مختصر ترین راه های حمل و نقل و رفت و امد کالا به سوی عراق، وجود وسیع ترین پایانه مسافرتی غرب ایران در مرز خسروی، داشتن بازار و فروشگاه های بزرگ مرزی و غیره باعث شده تا شهر و استان کرمانشاه قابلیت ویژه ای، برای صادرات و واردات و صنعت تجارت خارجی داشته باشد.

 به غیر از این ها بر این، گردشگری، کشاورزی  که یکی از کار های موفق این شهر است، به دلیل آنکه بزرگترین صادر کننده غلات می باشد، دامپروری و دامداری، شیلات، زنبورداری، صنایع دستی و سوغاتی های متنوع، قسمت های دیگری از درآمد مردم استان کرمانشاه را تکمیل می کند.

اما همه این موارد نام برده شده باز هم نتوانسته در اقتصاد این استان و شهر انقلاب تکان دهنده ای ایجاد کند و بیکاری در این استان رواج بسیاری دارد.

 باعث تاسف است که با وجود منابع و ظرفیت های بسیار، شهر کرمانشاه یکی از بیشترین آمار های بیکاری را دارد. و خیلی از جوانان این شهر برای پیدا کردن کار به شهرهای دیگر مهاجرت می کنند.

شرکت سیمان غرب سامان کرمانشاه
شرکت سیمان غرب سامان کرمانشاه

غذاها و خوراکی های شهر کرمانشاه

شهر کرمانشاه زیبایی های بسیاری دارد اما میتوان به تنوع غذایی و خوراکی های خوشمزه  آن اشاره کرد؛ که در این قسمت بخش کمی از آنها را برای شما معرفی می کنیم:

 خورشت خلال بادام

یکی از پرطرفدار ترین غذاهای کرمانشاهی است و با موادی مانند گوشت گوساله، روغن، پیاز، زعفران، خلال بادام، لیموی عمانی و زرشک سیاه تهیه شده و سرو میشود.

خورش خلال بادام کرمانشاه
خورش خلال بادام کرمانشاه

آش دوينه يا ترخينه

مواد مورد نیاز به مناسبت طرز تهیه این غذای دلپذیر در فصل های نیمه اول سال فراهم می شود و بیشتر در پاییز و زمستان مورد استفاده قرار می گیرد.

مرتبط:   شهر های استان کرمانشاه، به ترتیب جمعیت، شلوغ ترین و خلوت ترین

این آش با موادی مثل 3 الی 4 عدد ترخینه سنتی، مقداری آب، چند عدد پیاز متوسط و سبزی آش پخته و سرو می شود؛ اما نام ترخینه در این غذا به چه معناست و از چه موادی تشکیل شده است؟ ترخینه یا به زبان لری، کَشگینه، غذایی رقیق اب دار ا‌ست که از دوغ یا شیر تخمیر شده گرفته و تهیه میشود.

برای درست کردن ترخینه باید بلغور گندم یا جو،‌ به مدت ده روز در دوغ ترش یا شیر خیس بخورد. راه دیگر برای تهیه ترخینه، جوشاندن بلغور در دوغ به مدت چند ساعت که به گفته برخی شش ساعت می باشد. بعد از اتمام کار، این مخلوط خمیری شکل را کروی شکل در اورده و گیاهانی بومی مانند شلغم، پونه و غیره را درون اش میریزند تا تکمیل شوند.

در آخر این محصول بدست آمده خمیری شکل در گرما و زیر نور مستقیم آفتاب یا تنورهای ویژه خشک و برای مصرف آماده می شوند. این تکه های خشک شده را می توان برای مدت های طولانی نگه داشت و از آن ها در پخت آش استفاده کرد.

آش دوینه یا ترخینه کرمانشاه
آش دوینه یا ترخینه کرمانشاه

دنده کباب

محبوب و پر طرفدار ترین غذای شهر کرمانشاه دنده کباب است؛ و ممکن نیست در سفر به این شهر بتوانید در برابر خوردن آن مقاوم باشید.

همچنین خیلی ها به هدف خوردن این غذا به این شهر سفر میکنند. برای تهیه این غذا از دنده گوسفندی، پیاز، سیر له شده، فلفل سیاه، سماق، رب گوجه فرنگی و روغن زیتون استفاده می کنند.

البته این غذا در شهر هایی مانند بروجرد و خرم آباد نیز سرو میشود. اما اصالت ان به این شهر باشکوه برمیگردد و معرف و پرطرفدار ترین غذای این شهر است.

دنده کباب کرمانشاه
دنده کباب کرمانشاه

کاک تخم مرغی

کاک تخم مرغی یکی از محصولات معروف این کلانشهر از ترکیب مواد اولیه روغن، شکر، زرده تخم مرغ، هل و دارچین، زعفران تهیه می شود. دستور پخت این شیرینی محلی در فهرست میراث معنوی و تاریخی کشور به ثبت رسیده است.

کاک تخم مرغی کرمانشاه
کاک تخم مرغی کرمانشاه

کلوچه برنجی یا نون برنجی

این محصول در قدیم برای جشن عید نوروز پخته می شد. اما بنا به دلیل طعم بسیار دلپذیر و فوق العاده آن اکنون  به یکی از اصلی ترین و پر اهمیت سوغاتی های کرمانشاه تبدیل شده است و توجه بسیاری به آن می شود. آرد برنج، شکر، کره، تخم مرغ، زعفران، تخم خرفه و گلاب مواد اولیه تهیه این شیرینی هستند.

نان برنجی سوغات کرمانشاه
نان برنجی سوغات کرمانشاه

سایر خوراکی های این شهر عبارتند از:

  • جرگ و بز،
  • پرشت،
  • چنگال،
  • نون روغنی،
  • ذورده،
  • سيب پلو،
  • زو و كره،
  • شلمين،
  • نان خانقی یا نان خرمایی
  • نان شکری.
شلمین غذای کرمانشاه
شلمین غذای کرمانشاه

جشن های شهر کرمانشاه

در این کلانشهر نیز مثل دیگر شهرها می توانید از چندین نوع جشنواره بازدید کنید. اگر هدف سفر کردن به این دیار را دارید، بهتر است تاریخ خرید بلیط هواپیما و اتوبوس و حالا هر روشی که دارید را طوری تنظیم کنید؛ که به این جشنواره ها برسید؛ جشنواره های کرمانشاه عبارتند از:

مرتبط:   شهر های استان کرمانشاه، به ترتیب جمعیت، شلوغ ترین و خلوت ترین

جشن نوروز در کرمانشاه

جشن نوروزی که آیین برگزاری نوروز را به صورت ملی و بین المللی در ایام نوروز را به نمایش می گذارند. جشنواره دیگر مربوط به فصل تابستان بوده که در چله این فصل برگزار می شود؛ و به عنوان جشنواره ای ملی محسوب شده و از باشکوه ترین ها جشنواره های کشوراست.

جشن نوروز در کرمانشاه
جشن نوروز در کرمانشاه

جشنواره میوه های بهشتی

 یکی از جشنواره های شهر کرمانشاه که میوه های های بهشتی  نام دارد.به دلیل آیین شکرگزاری میوه هایی مانند انجیر، انار، انگور و گردو به صورت ملی در اواخر فصل تابستان و مهر ماه برگزار می شود. مراسم عید قربان نیز با گردهمایی ها و توزیع نذورات برگزار می شود.

نمایش تعزیه و عزاداری های اربعین نیز با تجمع های هیئت های عزاداری و آیین ها تعزیه مانند سایر شهر ها برای و سوگواری به صورت سراسری برگزار می شود.

یکی دیگر از جشنواره های جالب در این کلانشهر زیبا که افراد زیادی هم شرکت میکنند. در این جشنواره صخره نوردی است که در بیستون برگزار می شود. این جشنواره سراسری در ماه های مهر و آبان است.

جشن میوه کرمانشاه
جشن میوه کرمانشاه

جشنواره اسب کرمانشاه

جشنواره اسب یکی دیگر از جشنواره و جاذبه های گردشگری خاص در کرمانشاه است. که به نمایش اسب میپردازند، همچنین کسانی که اسب دارند به مسابقه و حراج اسب می پردازد.

همچنین شهر کرمانشاه دارای هنرمندان، نوازندگان، ورزشکاران بسیار زیادی است. بیشتر مردم این کلانشهر باشکوه کودکانشان را در ورزش کشتی پرورش میدهند. این ورزش از گذشته تا کنون در این شهر اهمیت بسیاری داشته و همچنین قهرمانان زیادی در تاریخ در دل خود ثبت کرده است.

جشنواره اسب کرمانشاه
جشنواره اسب کرمانشاه

کلام پایانی

در این مقاله جاذبه های زیبای شهر کرمانشاه را معرفی کردیم و آداب و رسوم و جشن های مردم آن را مرور کردیم. بد نیست اگر قصد سفر دارید و میخواهید یک شهر زیبا را انتخاب کنید، نگاهی به این مقاله بیاندازید.

4.7/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا