ورزشی

قوانین فوتبال دستی، 8 قانون اصلی، مدت بازی؛ تعداد بازیکنان؛ اوت

بازی کردن فوتبال دستی مختص به مکان و زمان خاصی نیست و می‌توان در مکان‌های سرپوشیده مثل سالن ها، فضاهای باز و خانه نیز آن را انجام داد. در ایرانیجو به بررسی قوانین فوتبال دستی می پردازیم.

قوانین فوتبال دستی
قوانین فوتبال دستی

قوانین فوتبال دستی

مهم ترین قوانینی که در بازی فوتبال دستی باید رعایت شود عبارتند از:

  1. تعداد بازیکن ها
  2. مدت زمان بازی
  3. تعیین برنده
  4. مقررات مرتبط با شروع بازی
  5. شروع بازی بعد از گل
  6. اوت در فوتبال دستی
  7. حرکت دادن 5 میله
  8. توپ مرده

در ادامه به بررسی هر یک از این قوانین و مقررات فوتبال دستی می پردازیم. ذر صورتی که تمایل به خرید فوتبال دستی دارید، بهتر است فروش فوتبال دستی را مطالعه بفرمایید.

تعداد بازیکن های فوتبال دستی

این بازی می‌تواند دو نفره باشد، یعنی به صورت تک به تک و یا چهار نفره به صورت دو تیم دو نفره باشد؛ در بازی های دونفره، یک نفر دو ردیف دروازه‌بان و دفاع را کنترل می کند و یار او خط حمله و خط میانی را کنترل میکند؛ همچنین تعدادی ذخیره نیز میتوانند داشته باشند؛ این تعداد می تواند از 1 تا 4 نفر متغیر باشد.

زمان بازی چقدر است؟

در بازی فوتبال دستی زمان بازی 15 دقیقه است که 5 سِت دارد. بین هر یک از ست ها، بازیکنان اجازه دارند 30 ثانیه استراحت کنند و خود را برای بازی بعد آماده کنند.

برنده چطور مشخص میشود؟

تیمی برنده است که از بین 5 ست گفته شده، حداقل 3 ست را برده باشد.

گل های شمرده شده در بازی، 5 یا 10 است که با توجه به نوع مسابقات متغیر است؛ ولی این بازی یک سبک به نام سبک بنزینی دارد که گل های شمرده شده در آخر بازی به تعداد 7 میرسد.

مرتبط:   در خرید فوتبال دستی به چه نکاتی توجه کنیم؟ فروش فوتبالدستی با بهترین قیمت

قوانین شروع بازی فوتبال دستی

زمان شروع بازی، وقتی است که توپ در مرکز میز باشد که دو حالت دارد؛ یا با دست این کار را انجام می‌دهند یا توپ از کنار دیواره توسط سوراخی که دارد وارد مرکز میز می‌شود.

برای اینکه مشخص شود چه تیمی شروع کننده‌ی بازی است و باید در کدام طرف قرار بگیرد، میتوان از سکه (شیر/خط) استفاده کرد.

بعد از اینکه ست اول به پایان رسید، تیمی که آخرین گل را وارد هدف کرد، ست بعدی را آغاز میکند و بازی با همین روند پیش میرود.

لازم به ذکر است که در ابتدای بازی برای شروع، توپ باید بین دو آدمکی که در وسط هستند، قرار بگیرد و حرکت کند؛ زمانی که این اتفاق افتاد، یک مکث کوتاه در حد چند ثانیه صورت میگیرد و پس از آن ضربه ی اولیه زده میشود.

قوانین لباس فوتبالدستی

در رابطه با لباس مسابقات باید گفت که هر بازیکن ملزم به استفاده از کفش و لباس ورزشی است.

قانون شروع بازی بعد از گل

کسی که گل خورد اگر قصد شروع بازی را داشته باشد، باید توپ را جلوی بازیکن وسط قرار دهد، و به حریف خود با صدایی رسا اعلام کند که آمادگی شروع را داشته باشد و تا زمانی که تیم مقابل آمادگی خود را اعلام نکند، اجازه ی بازی داده نمی شود.

مرتبط:   در خرید فوتبال دستی به چه نکاتی توجه کنیم؟ فروش فوتبالدستی با بهترین قیمت

بعد از اینکه تیمی گل زد، ملزم است یک عدد به شمارنده‌ی زمینش اضافه کند و اگر این کار را فراموش کند و بعد بازی را شروع کند، گل او پوچ میشود و دیگر شمرده نخواهد شد.

قانون برگشت توپ به زمین بعد از گل

اگر تیمی گل زد، و توپ وارد دروازه شد، ولی توپ به زمین برگشت به دلایل مختلف مثل شدت زیاد ضربه، آن گل شمرده شده و بازی متوقف میشود.

قانون اوت در فوتبال دستی

گاهی اوقات ضربه ی توپ به قدری شدید است که از زمین به کل خارج میشود. در این صورت اوت محسوب میشود و تیم حریف باید بازی را شروع کند؛ به این صورت  توپ باید جلوی میله ای که دارای 2 آدمک است قرار بگیرد.

قانون حرکت 5 میله در فوتبال دستی

این قانون برای مسابقات قهرمانی صدق میکند که به اصطلاح قاعده حرکت دادن 5 میله میگویند. به این صورت است که بازیکن ملزم به حرکت تمام دسته های خود به طور همزمان است. دلیل این کار این است که بازیکن بتواند توپ را در کمتر از 10 ثانیه به سه میله خود برساند. پس اگر کسی حرفه ای باشد زمانی که بازی را شروع میکند طی 15 ثانیه توپ را از 5 میله رد میکند.

اصطلاح توپ مرده در فوتبال دستی

اصطلاحی در فوتبال دستی وجود دارد به اسم توپ مرده؛ این اصطلاح زمانی به کار می رود که توپ بین دو بازیکن،  راهی برای حرکت نداشته باشد و هیچ یک از آنها دسترسی به توپ نداشته باشند. توپ مرده در هرجای زمین باشد، به بازیکنی تعلق میگیرد که توپ به دروازه‌بان او نزدیک باشد؛ پس بازیکن باید توپ را برداشته در قسمتی که میله دارای 2 آدمک است قرار دهد و بازی را شروع کند.

مرتبط:   در خرید فوتبال دستی به چه نکاتی توجه کنیم؟ فروش فوتبالدستی با بهترین قیمت

زمانی که توپ وسط زمین است، در اینجا قانون بالا صدق نمیکند چون نزدیک هیچ دروازه‌بانی نیست و در مرکز قرار دارد؛ در این جا تیمی که آخرین توپ را وارد دروازه ی حریف کرده و گل زده است بازی را شروع میکند..

اگر توپ مرده طوری قرار بگیرد که در دفاع باشد و پشت میله قرار گرفته باشد، بازیکن دفاع آن را به حرکت در میآورد.

دلیل این کار و متوقف نکردن بازی این است که بتوان حتی از توپ مرده هم امتیاز کسب کرد.

و در آخر وقتی توپ زیر پای آدمک است، دست باید روی آن میله ای که آدمک آنجا قرار دارد، باشد و باید آن توپ بین دو بازیکن یک تیم پاس کاری شود و بعد از آن ضربه صورت بگیرد.

همه ی مواردی که گفته شد میتوانند تکنیکی تر باشد و شامل ضربات دیگری نیز شوند که وارد مرحله ی حرفه ای تری میشود.

جمع بندی

در این پست از https://iraniju.ir بررسی قوانین بازی فوتبال دستی پرداختیم و آنها را با جزئیات بررسی کردیم، قوانین گل زدن، اوت، توپ مرده و سایر مقررات فوتبال دستی را بیان کردیم.

4/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا