وبلاگ

جمهوری چک کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت

یکی از زیبا ترین کشور های اروپایی، جمهوری چک (Czech Republic) است. این کشور با مساحتی حدود 78 هزار و 865 کیلومتر مربع در اروپای مرکزی در بین خشکی ها واقع شده است. این کشور زیبا دارای قصر های باشکوه و تاکستان های وسیع است و گردشگران زیادی برای دیدن آنها به این کشور سفر می کنند. در ادامه با ایرانیجو به معرفی بیشتری از این کشور می پردازیم.

جمهوری چک کجاست
جمهوری چک کجاست

جمهوری چک کجاست؟

کشور Czech Republic هم‌مرز با آلمان، لهستان، اتریش و اسلواکی و یکی از اعضای اتحادیه اروپا است. این کشور در تاریخ اول ژانویه 1993 و به دنبال تقسیم کشور چکسلواکی پدید آمد. از نظر جغرافیایی به سه ناحیه تاریخی بوهم، موراویا، و سیلزی تقسیم می‌شود و  بیشتر مرزهای آن نیز از مناطق کوهستانی تشکیل شده‌اند.

 در مرزهای جنوب غرب جنگل بوهم، در شمال غرب کوهستان ارتس، و در شمال کشور ناحیه زودت و کوهستان کرکونوسه (Krkonoše) قرار گرفته‌است.

نقشه کشور چک

کشور چک کشوری به نسبت وسیع می باشد که دارای شهر ها و استان های زیادی است. در نقشه زیر می توانید موقعیت دقیق آن ها را مشاهده کنید.

نقشه کشور چک
نقشه کشور چک

پرچم جمهوری چک

کشور چک دارای یک پرچم است که در آن از سه رنگ استفاده شده است. این پرچم دارای دو نوار افقی مساوی سفید در بالا و قرمز با یک مثلث متساوی‌الساقین آبی بر اساس سمت بالابر تشکیل شده است.

 این پرچم برای اولین بار در سال 1920 به عنوان پرچم چکسلواکی تصویب شد و پس از فروپاشی چکسلواکی در سال 1993 به عنوان همین کشور باقی ماند. رنگ‌های پرچم چک نماد مفاهیم مختلفی هستند.

  1. رنگ سفید نماد پاکی، بی‌گناهی و ایمان است. 
  2. رنگ قرمز نماد شجاعت، فداکاری و خون شهیدان است. 
  3. رنگ آبی نماد آزادی، امید و آسمان است.
پرچم کشور چک
پرچم کشور چک

جمعیت کشور چک

طبق آخرین سرشماری انجام شده در سال 2023 حدود 10 میلیون و 708 هراز نفر در این کشور زندگی می کنند. این جمعیت نسبت به سال 2020 تنها حدود 1 درصد افزایش داشته است. بیشتر جمعیت این کشور در شهر پراگ می باشند و در این شهر مشغول به زندگی شده اند. چک کشوری با جمعیتی به نسبت پیر است. میانگین سن افراد و مردمان آن نزدیک به 42 سال است. 

پایتخت جمهوری چک

شهر زیبا و تاریخی در قلب اروپا وجود دارد که نام آن پراگ است. این شهر که پایتخت کشور چک میباشد، یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری در جهان است و به عنوان عروس اروپا شناخته می‌شود.

مرتبط:   خط تولید فیلتر هوا ✔️ [0 تا 100] دستگاه و راه اندازی تولید فیلتر هوا در منزل

پراگ دارای میراث معماری غنی است که جریان‌های مختلف تاریخ بوهم را منعکس می‌کند. این شهر دارای جاذبه‌های فیزیکی و نقاط دیدنی فراوانی است که از جمله آن‌ها می‌توان به پل چارلز، قلعه پراگ، میدان قدیمی شهر و کلیسای جامع سنت ویتوس اشاره کرد. پل چارلز یکی از نمادین‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهر است که در قرن 14 میلادی ساخته شده است و یکی از قدیمی‌ترین پل‌های سنگی جهان است.

پراگ پایتخت چک
پراگ پایتخت این کشور

آب و هوا

این کشور در حالت کلی در خشکی محصور شده است و آب و هوایی قاره و مرطوب دارد. در فصل زمستان هوای آن سرد و برفی و تابستان‌های آن گرم و مرطوب است.

میانگین دما در ماه دی و بهمن که سردترین ماه سال در این کشور هستند، حدود 1 درجه سانتیگراد زیر صفر است. البته در این ماه ها دمای هوا گاهی اوقات به زیر 10 درجه سانتیگراد زیر صفر نیز می‌رسد.

در فصل تابستان نیز، ماه خرداد و تیر زمانی است که این شهر گرمترین هوا را تجربه می کند. میانگین دما در این ماه ها حدود 20 درجه سانتیگراد است اما گاهی اوقات به بالای 30 درجه سانتیگراد نیز می‌رسد.

میزان بارندگی در این کشور به نسبت زیاد می باشد. میانگین بارندگی سالانه در شهر پراگ حدود 500 میلی‌متر است. بیشترین میزان بارندگی در فصل تابستان رخ می‌دهد.

آب و هوا کشور چک
آب و هوای کشور

تاریخچه

مردم این کشور افرادی هستند که به غذا و نوشیدنی علاقه زیادی دارند. شاید به همین دلیل است که در این کشور مراسم جشن و پایکوبی زیادی برگزار می‌شود.

در سال 1989 بدون شلیک حتی یک گلوله، از یوغ اتحاد جماهیر شوروی رهایی یافتند. انقلاب مخملی، گواه استقلال و آزادی‌خواهی مردم این کشور است.

قرن 20 برای این کشور و تمامی مردمانش، دوران سخت و پر چالشی بود. امپراتوری اتریش-مجارستان، نازی‌ها و استالین، هر کدام به نوبه خود، بر این کشور حکومت کردند. اما مردم در برابر همه این سختی‌ها، ایستادگی کردند و خود را حفظ کردند.

باور این مسئله سخت است که تنها 26 سال پیش این کشور، عروسک خیم ه‌شب‌بازی حکومت‌های استبدادی بود. در آن زمان، رفتن یا سفر کردن به چک یک کابوس وحشتناک بود.

مرتبط:   کافی شاپ چیست؟ و چه خدماتی ارائه میکند؟ تفاوت آن با کافه چیست؟

 اما امروزه این کشور، یکی از پربازدیدترین و پرطرفدارترین کشورهای اروپایی است. خوشبختانه، امروزه می‌توانیم به راحتی و آزادانه به جمهوری چک سفر کنیم.

شهر های جمهوری چک

کشور چک یکی از کشور های بزرگ در اروپا است. این کسور زیبا دارای 13 استان و 63 شهر است. شهر های آن اغلب زیبا و پر جمعیت است. سالانه گردشگران زیادی برای دیدن این شهر ها به این کشور خاص سفر می کنند. در ادامه با ایرانیجو، به معرفی برخی از شهر های مهم این کشور می پردازیم.

  • برنو
  • بوهم
  • بلژن
  • اوستراوا
  • لیبرتس
  • زلین 
  • اولوموتس

برنو

شهر دومین شهر بزرگ این کشور و مرکز استان موراویایی جنوبی، شهری مرموز و عجیب است. این شهر در سال 1243 میلادی بنیان گذاشته شد، هرچند از سده پنجم میلادی تبدیل به منطقه ‌ای مسکونی شده بود.

برنو چین، یکی از محله‌های قدیمی شهر برنو، به دلیل وجود بناهای تاریخی و باستانی عجیب و غریب خود، شهرت جهانی دارد. یکی از معروف‌ترین بناهای این محله، کلیسای اسکلت‌ها است. این کلیسا در قرن 14 میلادی ساخته شده است و دیوارها و سقف آن با استخوان و اسکلت انسان تزئین شده است.

شهر برنو
شهر برنو

بوهم

شهر بوهم شهری بسیار تاریخی در اروپای مرکزی است که امروزه بخش غربی جمهوری چک را تشکیل می‌دهد. این سرزمین در گذشته به عنوان یک پادشاهی در قلمرو امپراتوری مقدس روم اداره می‌شد و بعدها به عنوان استانی در امپراتوری اتریش-مجارستان ضمیمه شد. بوهم از جنوب با اتریش، از غرب با باواریا، از شمال با ساکسونی و لاسوتیا، از شمال‌شرق با سیلسیا و از شرق با موراویا همسایه است.

از سال 1918 تا 1939 میلادی و دوباره از سال 1945 تا 1992 بوهم جزئی از کشور چکسلواکی محسوب می‌شد. از سال 1993 میلادی به بعد، بوهم بیشتر خاک کشور چک را تشکیل می‌دهد.

شهر بوهم
شهر بوهم

پلزن

شهر پلزن چهارمین شهر پرجمعیت جمهوری چک، در غرب منطقه تاریخی بوهم واقع شده است. این شهر مرکز استان پلزن است و سومین کنیسه بزرگ یهودیان در جهان در آن قرار دارد. مقر اصلی گروه صنعتی اشکودا نیز در این شهر واقع شده است. پلزن شهری با تاریخ و فرهنگ غنی است که در قرن یازدهم میلادی توسط امپراتور مقدس روم، هنری سوم، بنیان گذاشته شد. پلزن در طول تاریخ شاهد تحولات زیادی بوده است. این شهر در گذشته بخشی از امپراتوری مقدس روم، امپراتوری اتریش-مجارستان و چکسلواکی بوده است.

شهر پلزن
شهر پلزن

دین مردم چک

مردم جمهوری چک معمولا مسیحی هستند. بر اساس سرشماری سال 2011 میلادی، 45.2 درصد از مردم این کشور کاتولیک رومی، 27.4 درصد بی‌دین، 23.4 درصد مذهبی بدون دین مشخص، 3.6 درصد پروتستان و 1.4 درصد ارتدکس هستند.

مرتبط:   دهکده ورزشی چهارباغ کجاست؟ ✔️(0 تا 100)آدرس، نقشه، امکانات

تاریخ مذهب در این کشور به قرن نهم میلادی باز می‌گردد. در آن زمان، بوهم، یکی از سرزمین‌های تشکیل‌دهنده چک کنونی، به عنوان بخشی از امپراتوری مقدس روم به مسیحیت کاتولیک گروید.

زبان جمهوری چک

در چک زبان اصلی و رسمی مردم زبان چکی است. این زبان یکی از زبان‌های اسلاوی غربی است که با زبان اسلواکی بسیار نزدیک است. حدود 12 میلیون نفر در این کشور و اسلواکی به این زبان صحبت می‌کنند.

زبان چکی یک زبان آوانگارد است یعنی که تلفظ کلمات در زبان چکی با املای آنها مطابقت دارد. این زبان دارای دو گویش اصلی است. گویش بوهمی در بخش غربی جمهوری چک صحبت می‌شود و گویش موراویایی در بخش شرقی صحبت می‌شود.

واحد پول چک

در جمهوری چک، واحد پول کرونای چک (CZK) است. این واحد پول در سال 1993 میلادی، پس از فروپاشی چکسلواکی، جایگزین واحد پول سابق این کشور، کرون چکسلواکی، شد. یک کرونای چک برابر با 100 هللر است. نرخ برابری کرونای چک با سایر ارزها به صورت روزانه توسط بانک مرکزی تعیین می‌شود.

واحد پول چک
واحد پول این کشور

اختلاف ساعت ایران با جمهوری چک

تفاوت ساعتی بین دو کشور ایران و چک حدود 2 ساعت و 30 دقیقه است. یعنی ساعت ایران حدود 2 و نیم ساعت از این کشور جلوتر است. به طور مثال اگر  در ایران ساعت 11 صبح است، در جمهوری چک ساعت 8:30  صبح است.

البته نکته مهم این است گه این اختلاف ساعتی در تابستان ها به 3 ساعت نیز می رسد.

کلام آخر 

جمهوری چک کشوری صنعتی و توسعه‌ یافته است که امروزه محبوبیت جهانی بسیار زیادی پیدا کرده است. آب و هوای بسیار مناسب و مکان های دیدنی و تاریخی این شهر باعث شده تا سالانه بسیاری از توریستها و گردشگران برای بازدید از این کشور به قاره اروپا سفر کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا