وبلاگ

کد ایران چیست؟ پیش شماره ایران چند است؟

کد کشور ایران 98+ یا 0098 است. یعنی برای تماس با کسی در ایران باید قبل از شماره وی 0098 را اضافه کنید. در ایرانیجو به برررسی کد تلفن ایران می پردازیم.

پیش شماره چیست؟

عددی که به 00 (+) آغاز می گردد و باید قبل از وارد کردن  شماره ای که می‌خواهید با آن تماس بگیرید، آن را شماره گیری کنید.

پیش شماره یا کد کشور ایران چند است؟
پیش شماره یا کد کشور ایران چند است؟

هر کشور پیش شماره و کد تلفن مخصوصی دارد که هنگام تماس های بین المللی یعنی تماس‌هایی که از خارج از آن کشور گرفته می‌شود، از آن استفاده می‌شود.

به این صورت است که وقتی می‌خواهید با کسی که با آن در یک کشور نیستید تماس بگیرید، پیش از وارد کردن شماره آن شخص، کد تلفن یا پیش شماره کشوری که آن شخص در آنجا ساکن است را وارد کنید. توجه کنید که پیش شماره موبایل کشور ها با کد آن کشور یکسان است.

کد کشور ایران چند است؟

به عنوان مثال پیش شماره یا کد کشور ایران ۰۰۹۸ (۹۸+) است.  هنگامی خارج از کشور ایران هستید و یا با موبایل در تماس خارجی با موبایل یا تلفن ثابت ایران شماره‌گیری شود.

برای اینکه با یک شماره تلفن ثابت و یا شماره تلفن همراه در ایران تماس بگیرید، می‌بایست 0098 را شماره گیری کنید تا در ایران تماس برقرار شود.

مرتبط:   امداد باتری تهران 🚗[لیست 10 تایی] تعویض باتری خود در محل

فرض کنید که دوستتان داخل ایران ساکن است و شماره منزل او 555555 است، برای اینکه بتوانید با دوستتان تماس برقرار کنید باید شماره ی 0098555555 را شماره گیری کنید. به این نکته توجه کنید که برای شماره ایالت، شهرستان، شماره تلفن همراه و … وقتی از پیش شماره کشور ایران استفاده کردید، دیگر لازم نیست 0 آن شماره را وارد کنید و فقط 0098 را به آن اضافه کنید و 0 خود شماره را حذف کنید. به عنوان مثال اگر می‌خواید به تلفن همراه دوستتان با شماره 09122222222 تماس بگیرید، شماره 009891222222 را بزنید تا تماس حاصل شود.

چرا کد پیش شماره کشورها ایجاد شد؟

واضح است که اکثر مردم می‌دانند که برای تماس با فردی در کشور دیگر باید از پیش شماره یا کد تلفن آن کشور استفاده کنند. پیش شماره تلفن در سال های نخستین دهه شصت ایجاد شد ولی در دهه هفتاد میلادی رواج پیدا کرد. در دهه شصت تلفن ها، به صورت رومیزی و قدیمی بودند. اگر شخصی می‌خواست شماره ای وارد کند باید شماره گیر را تا آن عدد در جهت عقربه‌های ساعت به چرخش در می‌آورد، به همین دلیل زمان طولانی صرف شماره گیری می‌شد. زمان بر بودن شماره گرفتن باعث شد که تصمیم به کوتاه کردن این شماره ها بگیرند.

مرتبط:   کابینت چیست؟ بررسی ویژگی ها [تاریخچه 100 ساله] انواع کابینت

این کدها از دهه ۷۰ میلادی رایج شدند، ولی ایجاد آن‌ها به سال‌های اولیه دهه ۶۰ باز می‌گردد. در آن زمان استفاده از تلفن‌های رومیزی قدیمی رواج داشت، به این صورت که فرد برای شماره‌گیری هر عدد باید شماره‌گیر را در جهت عقربه‌های ساعت تا انتها می‌چرخاند.  این روش شماره‌گیری پروسه‌ای زمان‌بر بود و ازاین‌رو، شماره تلفن‌ها باید  کوتاه تر می‌شد . به همین دلیل پیش شماره و کد تلفن ایجاد شد و موجب شد که شماره تلفن کمتر از یازده رقم باشد.

کد ایران برای تلگرام چند است؟

برای عضویت در تلگرام، برای کشور ایران کد نمبر 98+ را وارد کنید

برای ایتا، روبیکا و شروش کد کشور ایران را چه بزنیم؟

در هر شبکه اجتماعی که قصد عضویت دارید مانند: ایتا، روبیکا، سروش، بله و سایر پیام رسانها کد 98+ را وارد کنید.

جمع بندی

همانطور که گفته شد کد ایران 0098 است. پس برای تماس از خارج ایران با شماره داخل ایران از این کد باید استفاده کنید.

4.1/5 - (38 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا