البرز

ماهدشت کرج کجاست ؟ ماهدشت و ویژگی های منطقه ، همه چیز درباره ی ماهدشت

ماهدشت کجاست؟ یکی از شهرهای استان البرز است که کشاورزی فعالی دارد و همچنین شهرک های صنعتی نیز در َآن قرار دارد و منطقه ای رو به رشد است. در ایرانیجو بصورت کامل ماهدشت را بررسی کرده ایم.

ماهدشت کرج و ویزگی های منطقه ، منطقه های آن ، امکانات رفاهی و آموزشی و درمانی ، مسیرهای دسترسی ، قیمت خانه خرید و اجاره ، بهترین منطقه آن کدام است ؟در ادامه به بررسی همه این موارد خواهیم پرداخت ، با ما همراه باشید.

استانالبرز
جمعیت80 هزار نفر
مساحت61هزار هکتار
وبگاهسایت ماهدشت
نام قدیمشاهدشت

نقشه ماهدشت: لوکیشن ماهدشت روی نقشه گوگل مپ

ماهدشت کرج کجاست؟

نام قبلی این منطقه شاهدشت بوده است که اگر توجه بیشتری به این منطقه در حیطه گردشگری و صنعتی می شد امروزه می توانست  به یک منطقه پرقدرت تبدیل شود .ماهدشت شهری در استان البرز می باشد که جمعیت آن 7۵ هزار نفر و مساحتی حدود ۶۱ هزار و ۱۶ هکتار دارد و در ۱۸ کیلومتری جنوب غربی کرج قرار گرفته است.

به دلیل آب و هوای خوب و مطلوبی که دارد از گذشته مورد توجه خاندان رژیم شاه قرار داشت و یکی از تفرجگاه‌های آنها محسوب می شود .

هم اکنون ماهدشت با ۲ هزار و ۷۰۰ هکتار زمین کشاورزی یکی از نقاط کشاورزی فعال استان می باشد . منطقه صنعتی که در این منطقه وجود دارد ان را  به عنوان یک منطقه مستعد سرمایه گذاری تبدیل کرده است . از موقعیت جغرافیایی خوبی برخوردار میباشد زیرا  در مسیر اصلی ترانزیت تهران کرج و اشتهارد واقع شده است و به قسمت های دیگر مانند قزوین ، کرمانشاه ، همدان و کردستان می‌تواند مرتبط باشد و از طریقی به محور شهریار نیز متصل می‌شود .همچنین نزدیکی این منطقه به فرودگاه پیام باعث شده است که مزیت آن دوچندان شود.

ماهدشت کرج

جاذبه‌های دیدنی ماهدشت :

 • تپه مردآباد (ماهدشت):یکی از آثار تاریخی این منطقه مربوط به هزاره ۵ تا ۱۳۲۰ از میلاد می باشد و این اثر در داخل شهر واقع شده است و به عنوان یک اثر ملی به ثبت رسیده است
 • چشمه شاهدشت:یکی دیگر از جاذبه های گردشگری در چشمه شاهدشت می باشد که در فاصله ۳۵ کیلومتری شهر کرج قرار گرفته است و به دلیل وجود سولفات سدیم سرد است . به دلیل املاحی که در آن وجود دارد برای بیماریهای دستگاه تنفسی مفید بوده و به دلیل داشتن ید برای درمان بیماری گواتر مناسب میباشد.
 • قلعه حیدرآباد: یکی از آثار ملی که در تاریخ ۱۳۸۱ به ثبت رسیده است و به‌عنوان یکی از آثار ملی محسوب می‌شود تپه و قلعه حیدرآباد می‌باشد که مربوط به دوره پیش از تاریخ ایران باستان تا دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در روستای حسین آباد واقع در شهرستان کرج میباشد.
تپه مردآباد ماهدشت

از دیگر جاذبه های ماهدشت کرج :

تپه امامزاده قاسم: این طرح در سال ۱۳۸۰ بررسی و شناسایی شد و در نزدیکی امامزاده قاسم نیز می‌باشد و به عنوان یکی از آثار ملی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید و با سفال هایی که در آنجا مشاهده شده است که قدمت آن به اوایل دوره اسلامی مربوط می باشد.

مرتبط:   روستاهای طالقان کدامند؟ لیست 85 تایی

تپه‌های امامزاده احمد و محمود: این بنا بر تپه با ارتفاع ۳ متر مربع بنا شده است و از فاصله دور می‌توانید آن را مشاهده مشاهده کنید مصالحی که در ساخت این بنا به کار رفته است خشت و گل می‌باشد و دارای پلان چند ضلعی و گنبد ضربی بنا شده است .این بنا به مرور زمان تخریب شده و رسیدگی خاصی در این زمینه انجام نشده است .سبک معماری این بنا قدمت آن را به دوره صفویه باز می گرداند . در گذشته این مکان ، گورستان یک روستا بوده است.

تپه های امامزاده احمد و محمود

تپه‌های باستانی راشته: این اثر به عنوان یک اثر ملی به ثبت آثار ملی رسیده است و قدمت آن به سده ۵ تا ۹ هجری قمری بر می‌گردد و در شهر ماهدشت کرج قرار گرفته است که می توانید از این منطقه دیدن کنید.

تپه راشته ماهدشت

مشکلات و معضلات ماهدشت :

از مشکلات و معضلات شهر ماهدشت که می‌توان گفت با اینکه این شهر در کنار کلان شهر کرج است ولی مشکلات متعددی دارد .

اگر در زمینه گردشگری و صنعتی به این منطقه توجه می‌شد این منطقه شکوفایی خاصی پیدا می‌کرد و به عنوان یک قطب اقتصادی و گردشگری می‌توانست شناخته شده باشد .

امروزه به همت ساکنین  این منطقه و محافظت از باغها و زمینهای کشاورزی توانسته است طبیعت ذاتی خود را حفظ کند. اما مسئولین در این باره توجه خاصی به این منطقه نمی کنند و باعث پسرفت این منطقه شده اند.

مرتبط:   شهرک کوروش سهیلیه کجاست؟ آدرس، نقشه، آب و هوا

جغرافیای ماهدشت

ماهدشت کرج در جنوب غربی شهرستان کرج قرار گرفته است و از بخشهای مرکزی کرج محسوب میشود. این شهر از شمال به فرودگاه پیام و از جنوب به شهرستان شهریار محدود می شود و همچنین از قسمت شرق به  محمدشهر کرج و از غرب به شهرستان اشتهارد محدود می شود این منطقه از لحاظ جغرافیایی موقعیت خوب و مناسبی دارد و به همه قسمت ها دسترسی آسان تر و سریع تری دارد به همین دلیل می تواند پیشرفت خوبی را نصیب خود کند.

دانشگاه ها و مراکز آموزشی :

از مراکز دانشگاهی که در این منطقه قرار دارد ، دانشگاه پیام نور ماهدشت میباشد.

دانشگاه پیام نور ماهدشت

جمعیت ماهدشت

جمعیت شهرهای اطراف تهران و کرج به دلیل کم بودن فاصله و دسترسی آسان افزایش و کاهش پیدا میکند. نبود کنترل ساخت و ساز در این منطقه و بالار فتن امار درخواست ملک در این منطقه جمعیت آن روبه افزایش است

یکی از دلایل افزایش بی رویه جمعیت این منطقه  نزدیکی به شهر تهران و کرج و همچنین مناسب تر بودن قیمت ملک و املاک در این قسمت میباشد.که باعث شده است  مهاجران زیادی را به سمت خود جذب کند.در سال های قبل شاهد افزایش بی رویه جمعیت در این منطقه هستیم که این افزایش جمعیت و همچنین ساخت و سازهای غیر مجاز و بدون استاندارد می تواند مشکلات متعددی را برای ساکنین  این منطقه به وجود بیاورد.

منطقه های ماهدشت کرج

محله و منطقه‌ های ماهدشت کرج بر اساس استانداردها و قوانین خاصی صورت نگرفته است .بلکه هر قومیتی که وارد این شهر شده است قسمتی از این منطقه را به خود اختصاص داده و نامی را برای آن انتخاب کرده است .به طور کل محله های ماهدشت به 12 قسمت تقسیم میشود :

 1. محله توتستان
 2. محله مسجد حضرت ابوالفضل
 3.  محله شاهسونها
 4. محله كارخانه قند
 5. محله صاحب الزمان(قائم)
 6.  محله همداني ها
 7.  محله چهار فصل
 8. محله حسين آباد
 9. محله لرها
 10. محله مستضعفين
 11. محله الزهرا
 12. شهرك افرا
مرتبط:   شهرستان ساوجبلاغ، منطقه ها، آب و هوا، نقشه، خرید ویلا و باغ

نقشه هوایی ماهدشت

نقشه هوایی ماهدشت

مترو ماهدشت کرج

این منطقه دسترسی مستقیم به مترو ندارد. شما برای سفر به این منطقه میتوانید از مترو محمدشهر که در نزدیکی این منطقه قرار دارد استفاده کنید . سپس با استفاده از وسایل نقلیه عمومی یا شخصی به قسمت های مختلف این منطقه بروید.

قیمت زمین و ملک در ماهدشت کرج

به علت نوساناتی که در بازار ملک و املاک در کشور به وجود امد و ناگهانی سیر صعود را در پیش گرفت ، مهاجران زیادی از منطقه های کرج و تهران به علت مناسب بودن قیمت در ماهدشت ، به این منطقه مهاجرت کرده اند ، که درسال های اخیر این منطقه پذیرای مهاجران زیادی بوده است .

مراکز خرید ماهدشت کرج

از مراکز خریدی که در این منطقه قرار دارد و شما میتوانید بسته به نیار خود به آن مراجعه کنید . مرکز خرید پروما میباشد که علاوه بر وسعت زیاد آن صنوف های مختلف درآن در حال فعالیت میباشند.

مرکز خرید پروما ماهدشت

 نقشه ماهواره ای ماهدشت کرج

ماهدَشت شهری در استان البرز و جزو شهرستان کرج است . با جمعیت ۶۳٬۰۰۰ نفر و مساحت ۶٬۱۱۶٫۷ هکتار در ۱۸ کیلومتری جنوب‌غربی کرج قرار دارد. ماهدشت به‌خاطر آب و هوای خوش از دیر باز مورد توجه خاندان پهلوی قرار داشت و یکی از تفرجگاه‌های استان بوده‌است که در حال حاضر با ۲۷٬۰۰۰ هکتار زمین کشاورزی یکی از قطب‌های کشاورزی استان می‌باشد. با وجود منطقهٔ صنعتی، ماهدشت از مناطق مستعد سرمایه‌گذاری شهرستان کرج می‌باشد. از نظر موقعیت جغرافیایی از موقعیت مطلوبی برخوردار است زیرا از یک طرف بر سر راه ترانزیت تهران، کرج و اشتهارد واقع شده‌است که این محور در ادامهٔ خود به استان‌های قزوین، همدان، کرمانشاه و کردستان مرتبط است و از طرف دیگر محوری که از طریق شهریار به استان مرکزی متصل می‌گردد، از مجاورت این شهر می‌گذرد. این شهر در مجاورت فرودگاه پیام و منطقهٔ ویژهٔ اقتصادی پیام واقع شده‌است.

بزرگ‌ترین مجتمع مسکونی شهر مجتمع اساتید که دارای ۴۸۰ واحد آپارتمان (۱۲ بلوک) می‌باشد در انتهای ماهدشت واقع شده‌است که در سال ۱۳۹۵ مورد بهره‌برداری قرار گرفت. دومین مجتمع مسکونی ماهدشت شهرک امام رضا می‌باشد که شامل ۳۰۰ واحد است و به لحاظ زمان ساخت در مدت ۱۵ ماه دارای رکورد در ایران می‌باشد.منبع

لینک کوتاه : https://b2n.ir/996083   – https://iraniju.ir/mahdasht-karaj

4/5 - (8 امتیاز)

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

 1. خیابان اصلی. نبش بانک ملت خیابان رضایی. پل ورودی کوتاه میباشد و هنگام دور زدن لاستیک عقب اتوموبیل به داخل جوب آب می‌افتد و لاستیک ماشین پاره می‌شود خواهشمند است پیگیری لازم را مبذول فرمایید. این مشکل برای خیلی‌ها اتفاق افتاده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا