گیلان

جاهای دیدنی لاهیجان و معرفی آنها ، تصاویر زیبای طبیعت بکر شهر لاهیجان

شهر لاهیجان یکی از شهرهای استان گیلان میباشدکه دارای جاهای دیدنی و گردشگری بسیاری میباشد.قدمت این شهر با توجه به آثار ناچیزی که در این منطقه یافت شده است قدمت این شهر به دوره اشکانیان بازمیگردد.این شهر مناطق و جاذبه های گردشگری بسیاری دارد که در ادامه همه ی جاهای دیدنی این شهر را معرفی خواهیم کرد.

لاهیجان کجاست ؟

جاهای دیدنی و گردشگری لاهیجان بسیار میباشد. لاهیجان یکی از شهرهای استان گیلان می‌باشد که در قسمت غربی این استان قرار گرفته است و دارای مناطق جذاب و دیدنی بسیاری میباشد.این شهر جمعیت آن بیش از ۱۰۰ هزار نفر می‌باشد و در دهه نود و پنجمین شهر ایران به حساب می‌آید و پس از انزلی و رشت یکی از منطقه های گردشگری به حساب می‌آید.

شهر لاهیجان

 

جاهای دیدنی لاهیجان :

لاهیجان یکی از منطقه های گردشگری باشد که از شمال به دریای خزر از شهر لنگرود از جنوب دیلمان از جنوب به قلبت سیاه و از قبل آستانه اشرفیه منتهی می‌شود این شهر در یک ناحیه کوهپایه‌ای محسوب میشود و قدمت این شهر به حدود ۸۰۰ سال می باشد که پر از آثار های طبیعی و تاریخی میباشد که همه ساله مسافران و گردشگران زیادی را از همه جای جهان به خود جذب میکند. در ادامه به معرفی جاذبه های دیدنی میپردازیم.

شیطان کوه لاهیجان :

یکی از جاهای دیدنی لاهیجان شیطان کوه  میباشد که از جذاب ترین منطقه ها محسوب میشود . دلیل این نامگذاری صداهای عجیب و مشکوک بود که مردم لاهیجان و اطراف خود می شدند هرچند بعدها معلوم شد که صاحبان صدا مردم عادی بودند که وارد کوه ها می شدند.مسیر دسترسی به این بخش از طریق خیابان‌های سعدی هاشمی نژاد و بلوار شهید رجایی می باشد که در مسیر این منطقه مناظر شگفت انگیز و مزارع چای نظر شما را حتماً به خود جلب می‌کند و طبیعت  زیبا و بکری را به شما هدیه می کند.

شیطان کوه لاهیجان

بام سبز لاهیجان :

از دیگر جاهای دینی و سرسبز لاهیجان بام سبز لاهیجان که در قسمت بالایی شیطان کوه قرار دارد و یکی از دیدنی های شهر لاهیجان میباشد .از بام سبز لاهیجان  شیطان کوه ، استخر لاهیجان و مزارع چای لاهیجان از قابل دیدن می باشد و به عنوان یک مقصد گردشگری پرطرفدار بین مسافرین منطقه محسوب میشود.همچنین به دلیل توجه مسئولین به این منطقه امکانات ویژه و رفاهی بیشتری برای مسافران در منطقه فراهم شده است.

بام سبز لاهیجان

بازار سنتی لاهیجان :

یکی از جاهای دیدنی لاهیجان بازارهای محلی میباشد  که در منطقه میدان چهارپادشاهان ، خیابان کاشف شرقی قرار دارد.این بازار نیازهای روز اهالی را برطرف می‌کند. در این بازار می توانید مواد غذایی سبزی های محلی تخم مرغ های محلی زیتون و زیتون پرورده و موارد دیگر را خرید کنید.

بازار سنتی لاهیجان

تالاب بین المللی امیرکلایه لاهیجان :

از دیگر جاهای دیدنی لاهیجان  تالاب امیرکلایه در روستای امیرکلایه  و در ۴۶ کیلومتری شهرستان لاهیجان می باشد. این تالاب به عنوان تالاب های بین المللی در فهرست قرار گرفته است و زیستگاهی برای جانداران آبزی و پناهگاهی برای حیات وحش می باشد و تحت نظارت سازمان محیط زیست است.

مرتبط:   شهرستان فومن کجاست؟ نگین سرسبز گیلان و شهر مجسمه ها را بشناسید

تالاب امیر کلایه

منطقه شیخانبر :

شیخانبر یکی از جاهای دیدنی لاهیجان می باشد که در دامنه کوه قرار گرفته است .قدمت این اثر به دوره صفویه برمی گردد و از آن به عنوان مکانی مقدس یاد می‌شود این منطقه مکان مناسب برای تعطیلات آخر هفته می باشد .این آرامگاه در شهرستان لاهیجان و در روستای شیخان واقع شده است و به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است این بنا در سه کیلومتری شهر لاهیجان قرار دارد و به عنوان یک مقصد گردشگری برای مسافران این منطقه می باشد.

شیخانبر لاهیجان

مراکز خرید و بازارهای شهر لاهیجان :

یکی از مرکز های خرید و از جاهای دیدنی لاهیجان که مرکز خرید میباشد .یکی از این مراکز خرید جزیره مجنون میباشد که در میدان شهدا و میدان چهار پادشاه واقع شده است و دسترسی به این منطقه بسیار آسان بوده و شما می توانید در این منطقه هر چه که لازم دارید تهیه کنید.

جزیره مجنون لاهیجان

 

حمام گلشن لاهیجان :

یکی از آثار دوره قاجار حمام گلشن لاهیجان می باشد که یک اثر تاریخی و از جاذبه ها و جاهای دیدنی لاهیجان محسوب میشود  که به عنوان اولین ثبت آثار ملی گیلان می باشد .این اثر چند بار تحت بازسازی قرار گرفته اما توجه اساسی به آن نشده است و باعث تخریب این اثر تاریخی شده است.

حمام گلشن لاهیجان

مسجد جامع لاهیجان :

از دیگر جاهای دیدنی لاهیجان مسجد جامع میباشد که مربوط به دوره کیاییان ایران میباشد و در ضلع غربی میدان سردار جنگل واقع شده است.این اثر مربوط به قرن چهارم هجری میباشد که بنا یک آتشکده قدیمی احداث شده است و در طول زمان تغییرات بسیاری روی آن انجام شده است و در کنار درب ورودی فرمانی از سلطان حسین صفوی مشاهده می شود که بازدید از آن می تواند جالب باشد.

مسجد جامع لاهیجان

پل خشتی لاهیجان :

یکی دیگر از جاهای دیدنی لاهیجان پل خشتی لاهیجان می باشد. که به عنوان یک اثر ملی در سال ۱۳۵۵ به ثبت رسیده است . قدمت این اثر مربوط به دوره ی کیاییان میباشد و در شمال غربی لاهیجانو  در محله  پردسر واقع شده است .

پل خشتی لاهیجان

استخر لاهیجان :

یکی دیگر از منطقه گردشگری و جاهای دیدنی لاهیجان که در دامن شیطان کوه قرار دارد استخر لاهیجان می‌باشد که وسعت آن ۱۷ هکتار و با عمق چهار متر می باشد که در گذشته به عنوان ابیاری شالیزارهای برنج استفاده می‌شده است.وجود جزیره زیبا در مرکز این استخر که در گذشته با نام میان پشته از آن یاد میشده  از جاذبه های این منطقه میباشد.یک پل سیمانی در این قسمت وجود دارد که بسیار طویل میباشد و به  بخش جنوبی استخر متصل  شده است این منطقه به دستور شاه عباس صفوی ساخته شده است و همه ساله گردشگران زیادی از آن دیدن  می‌کند.

مرتبط:   ماسوله کجاست؟ راهنمای سفر به ماسوله + عکس و نقشه

استخر لاهیجان

آرامگاه کاشف السلطنه (موزه‌ تاریخ چای) لاهیجان :

از جاهای دیدنی لاهیجان که پیش از این گردشگران از این منطقه به عنوان مقبره کاشف السلطنته بازدید می‌کردند اما پس از اینکه ساختمان نیمه کاره آن درکنار آرامگاه تکمیل شد و از سال ۱۳۷۵ به بعد به عنوان موزه چای چای ایران نام گرفت این فضا شامل یک سالن اصلی دو طبقه یک برج و دو فضای اداری و شمال می باشد همچنین اسناد و مدارک مرحوم کاشف السلطنه و سرمربی به جای و نوشیدن چای درجه قرار دارد و طبقه دوم به ویترین ها و اغلب مردم شناسی اختصاص یافته است کاشف السلطنته به کار مشهور بود و اولین کسی بود که هیچ جایی را در ایران نباشد داد و به همین علت و پدرش های ایران می‌شناسند.این منطقه در خیابان کاشف شرقی قرار گرفته است و به دوره معاصر تعلق دارد.

موزه چای ایران

نمایی از داخل موزه چای ایران :

داخل موزه چای

تالاب سوستان لاهیجان :

تالاب سوستان که یکی از جاهای دیدنی و گردشگری لاهیجان  می‌باشد و در فصل زمستان و پاییز از آب شیرین برخوردار است و داخل و اطراف آن درختانی با شکوه و گیاهان مردابی و نیزارها در این منطقه روی جذب آب و هوای مناسبی که در این منطقه وجود دارد باعث شده است که پرندگان و آبزیان و مختلفی در این منطقه زندگی کنند و همچنین مسیر دسترسی آن بسیار راحت و چشم اندازهای زیبایی دارد که باعث شده است یکی از نقطه های گردشگری تبدیل شود.

تالاب سوستان

مسجد اکبریه لاهیجان :

مسجد اکبریه  یکی از جاهای گردشگری ،  تاریخی و دیدنی شهرستان لاهیجان می باشد. که در جنوب غربی لاهیجان واقع شده است و به زمان حکومت فتحعلی‌شاه می‌گردد . تاریخ احداث آن در سال ۱۳۳۹ می باشد .برخی کارشناسان معماری این اثر را به معماری ایاصوفیه در ترکیه شبیه می‌بینند .این مسجد به صورت نیمه تمام باقی مانده است و از بخش مسجد نو و مسجد کهنه تشکیل شده که به وسیله یک دایره بزرگ به دیگر مرتبط می‌شود و قدمت آن نزدیک به یک قرن میباشد زیبایی این اثر به گونه‌ای است که همه مسافران از دیدن این همه زیبایی شگفت زده می شود.

مسجد اکبریه

پارک جنگلی میرصفا لاهیجان :

یکی دیگر از جاهای دیدنی لاهیجان پارک جنگلی میرصفا می باشد که در خیابان شقایق و در شهرستان لاهیجان واقع شده است این منطقه با آلاچیق های زیبایی که دارد مورد توجه بسیاری از گردشگران می باشد و می تواند اوقات خوشی را برای شما فراهم کند.

پارک میر صفا لاهیجان

مسجد چهار پادشاهان لاهیجان :

یکی دیگر جاهای دیدنی لاهیجان مسجد چهار پادشاهان می باشد که مدفن چهار تن از شاهان کیایی می باشد این اثر در تاریخ ۳۳۱۷ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است و در ابتدای خیابان کاش و روبروی مسجد جامع واقع شده است.

مسجد چهار پادشاهان

تله کابین احرار لاهیجان :

یکی دیگر از جاهای دیدنی لاهیجان و جذاب تله کابین احرار می باشد که یکی از هیجان انگیزترین تفریحات این منطقه به شمار می‌آید . این تله‌کابین در سال ۱۳۸۴ تاسیس شده و دارای دو ایستگاه می باشد و مجموعه مسیری که طی می کند به ۱۵۰۰ متر می‌رسد و دارای ۳۳ کابین ۶ نفره می باشد مدت زمان رفت و برگشت این تله کابین حدوداً ۲۰ دقیقه می باشد.

مرتبط:   شاندرمن ماسال کجاست؟✔️ جاهای دیدنی و راه دسترسی ⭐ عکس و نقشه

تله کابین احرار

روستای چی چی نی کوتی :

یکی دیگر از جاهای دیدنی لاهیجان روستای چی چی نی کوتی می باشد که شاید به دلیل اینکه معرفی زیادی نداشته است کمتر کسی از وجود همچین منطقه بکر و زیبای بی خبر بوده است . آب و هوای این منطقه بسیار مطبوع و دل انگیز می باشد و کسانی که به دنبال گردشی آرام و به دور از سر و صدا می باشد این روستا بهترین انتخاب برای آنها می باشد.معنی اسم این روستا به معنای لانه گنجشک می باشد فاصله این منطقه از تهران حدود ۳۳۰ کیلومتر می‌باشد و در فاصله ۴۲ کیلومتری شرق  هیجان قرار گرفته است.

روستای چی چی نی کوتی لاهیجان

دریای لاهیجان :

یکی از جاهای دیدنی لاهیجان ساحل دریای خزر در محدوده شهرستان لاهیجان می باشد که به طول ۱۰ کیلومتر ایجاد شده است. این دریا در ۴۸ کیلومتری شهر لاهیجان قرار دارد . تفکیک منطقه شنا برای بانوان و آقایان با پرده های برزنتی از  امکاناتی است که برای مسافران این منطقه فراهم شده است همچنین گشتهای موتور و جت اسکی از برنامه‌هایی است که میتوان از آن لذت برد.

دریای لاهیجان

روستای زیبای لیالمان لاهیجان :

یکی دیگر از جاهای دیدنی لاهیجان روستای زیبای لیالمان می باشد که در شهرستان لاهیجان و در فاصله ۴ کیلومتری از آن واقع شده است. شغل اصلی مردم این روستا کشاورزی می باشد آب و هوای منطقه به صورت معتدل می‌باشد و بارش در این منطقه به صورت مداوم وجود دارد.

روستای لیلمان لاهیجانروستای گلرودبار لاهیجان :

یکی دیگر از جاهای دیدنی لاهیجان روستای گلرودبار می باشد که بسیار خوش آب و هوا بوده و دارای هفت محله می‌باشد . هر محله جاذبه خاص خود را دارد پرطرفداری محله روستای گلرودبار بهادر کلایه می باشد که به دلیل داشتن درختان کهنسال و عجیب و غریب و بلند قامت بسیار محبوب می باشد و دارای چشم اندازهای بسیار زیبا می باشد.

روستای گلرودبار لاهیجان

لاهیجان کجاست :

لاهیجان (به گیلکی: لاجؤن) مرکز شهرستان لاهیجان، بزرگترین شهر شرق استان گیلان و نود و پنجمین شهر پرجمعیت ایران است. لاهیجان یکی از شهرهای گیلک نشین است و مردمان آن به زبان گیلکی سخن می‌گویند. این شهر در ناحیه کوهپایه‌ای قرار دارد و تپه‌ماهورهای آن را بوته‌های چای پوشانده‌است. لاهیجان در شرق سفیدرود و در ارتفاع ۴ متری قرار دارد. این شهر در سال ۲۰۱۷ با ۱۰۱٬۰۷۳ نفر جمعیت سومین شهر پرجمعیت گیلان (پس از رشت و انزلی) است. همچنین لاهیجان زمانی شهر اصلی و مرکز اداری (دارالملک) کل ایالت و پایتخت تاریخی بیه پیش بود.از دانشگاه های این شهر می‌توان به دانشگاه آزاد اسلامی، دانشکده فنی و مهندسی رجایی. موسسه آموزش عالی دیلمان و اندیشمند اشاره نمود.منبع

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا