تهران

باغستان تهران، ویژگی های آب و هوایی + عکس، مترو و جمعیت

شهر باغستان با آب و هوایی معتدل و مساحتي حدود 6578/8885 هكتار در شرق شهرستان شهریار و جنوب غرب استان تهران قرار گرفته است. این شهر در سال 1383 از شهرداري تهران جدا و مجدداً در حوزه شهرستان شهريار قرار گرفت. در ایرانیجو به معرفی باغستان تهران می‌پردازیم.

آشنایی با محله باغستان شهریار
آشنایی با محله باغستان شهریار

باغستان تهران یا باغستان شهریار کجاست؟

یکی از منطقه‌های استان تهران باغستان می‌باشد که این شهر در بخش مرکزی قرار دارد و از توابع شهرستان شهریار است. این شهر در 20 کیلومتری شهر تهران قرار گرفته است و از جنوب به شهرستان شهریار ختم می‌شود.

لوکیشن باغستان تهران روی نقشه

محل قرار گیری و لوکیشن باغستان را در نقشه زیر میتوانید مشاهده کنید.

فاصله تهران تا باغستان چقدر است؟ مسیر رفتن

فاصله شهر تهران (از میدان آزادی) تا باغستان حدود 25 کیلومتر است که با خودروی شخصی تقریبا 28 دقیقه طول می‌کشد. برای اینکه از تهران به باغستان بروید، میتوانید از نقشه زیر استفاده کنید.

باغستان از چه روستاهایی تشکیل شده است؟

باغستان شهریار یا باغستان تهران در سال ۱۳۷۹ از ادغام روستاهای سعیدآباد، روستای مهدیه، روستای ده مویز، خادم آباد و روستای نصیرآباد به وجود آمده است وبه یک شهر تبدیل شده است و یک شورا برای آنها تشکیل شد، که نام این روستاها را باغستان گذاشتند.

آمار جمعیتی باغستان شهریار

آمار جمعیتی باغستان بهمراه روستاها و آبادیها، بر اساس نفوس و مسکن سال 1395 جهت آگاهی شهروندان به شرح ذیل می باشد:

نام آبادیجمعیت
باغستان105005
 دهشاد بالا 3651
 دهشاد پایین 1291
 بادامک 352
 قلعه بهاء 571
 کوی سازمان 22 بهمن 2679
 ورامینک 12
 جمع کل جمعیت 113549
اطلاعات جمعیتی باغستان

شهرک باغستان تهران

این شهر از 5 فاز تشکیل شده است. شهرک‌های مطهری و صادقیه نیز در قسمت شهر جدید باغستان واقع شده اند و این شهرک در جوار روستای خادم آباد قرار گرفته است.

از دیگر شهرک‌های باغستان تهران شهرک دهشاد می‌باشد که در قسمت جنوبی شهر باغستان تهران در حال ساخت می‌باشد. در 20 کیلومتری تهران این شهرک را مشاهده خواهید کرد و برای دسترسی به این منطقه کافیست از طریق اتوبان ساوه و یا جاده شهریار به این منطقه سفر کنید.

محدوده باغستان تهران

ویژگی های جغرافیایی

شهری نوپا با ویژگیهای منحصر به فرد، آب و هوای مطلوب و معتدل، همجوار با پایتخت، ارتباط مستقیم با 2 فرودگاه بین المللی، اراضی سرسبز، مستعد و حاصلخیز، باغات و مزارع، قدمتی تاریخی (که مربوط به دوره آهن می باشد) مناظر زیبا و فرح بخش، برخوردار از صنایع مختلف و دارای بزرگترین شهرک صنعتی شهرستان شهریار می باشد.

مختصات جغرافیایی باغستان شهریار
مختصات جغرافیایی باغستان شهریار

آب و هوای باغستان تهران

آب و هوای این منطقه ییلاقی و بسیار مطبوع می‌باشد و همچنین به دلیل مسافت بسیار کمی که از تهران دارد مورد توجه بسیاری از ساخت و ساز‌های ویلایی قرار گرفته است، که می‌تواند یک منطقه بسیار مناسب برای گردش و تفریح تهرانی‌ها باشد.

مرتبط:   محله تهران‌ویلا: بررسی صفر تا 100 امکانات و دسترسی‌های محله تهران‌ویلا در تهران

قیمت خانه و اجاره در باغستان تهران

برای خرید خانه و ملک یا زمین در هر قسمتی علاوه بر منطقه‌ای که در آن قصد خرید داریم عواملی مانند متراژ خانه یا زمین، نوع بنا، بسته به آپارتمان یا ویلایی، قدمت ملک و غیره همه این عوامل در قیمت ملک خریداری شده تاثیر گذار می‌باشند، که شما با توجه به بودجه‌ای که دارید می‌توانید در این منطقه اقدام به خریداری ملک یا زمین بکنید.

مسیرها و راه‌های دسترسی باغستان تهران

برای دسترسی به این منطقه علاوه بر محورهای اصلی از محورهای فرعی که به این منطقه منتهی می‌شوند نیز می‌توانید استفاده کنید.

 • بزرگراه فتح و عبور آن از شمال شهر باغستان
 • محورتهران- شهریار که از مرکز شهر گذشته وشهریار را به بزرگراه فتح(جاده قدیم)وصل می‌کند.
 • محور ترانزیت تهران به غرب (جاده ترانزیت چیتگر) و عبور آن از شمال و شمال شرق شهر باغستان
 • آزاد راه تهران – ساوه و عبور آن از جنوب شهر باغستان
 • بزرگراه آزادگان و عبور آن از شرق شهر باغستان

مترو باغستان تهران

در حال حاضر این منطقه دارای قطار شهری یا مترو نمی‌باشد و برای دسترسی به این منطقه بهتر است با وسایل نقلیه شخصی یا عمومی به این منطقه سفر کنید.

از ویژگی‌های مهم باغستان که باعث پیشرفت این منطقه شده است

این منطقه در قسمت صاف و بدون هموار در قسمت شرقی شهریار قرار گرفته است. و همچنین باغ‌ها و طبیعت سرسبزی که در این منطقه وجود دارد و باعث پاکی آب و هوا در این منطقه شده است، توجه عده زیادی را به خود جلب کرده است.

همنین خط راه آهن تهران به تبریز و تهران به جنوب از این منطقه عبور می‌کند.

از دیگر مزایای این شهر همجواری آن به شهر تهران و کرج، دسترسی به اتوبان تهران – شهریار و فاصله کوتاه تا فرودگاه مهرآباد می‌باشد که باعث ایجاد واحد‌های خدماتی بسیاری در این منطقه و ایجاد اشتغال برای ساکنین این شهر می‌شود.

آثار تاریخی و دیدنی باغستان تهران

تپه نصیر آباد

در جنوب شرقی نصیر آباد در نزدیکی اتوبان تهران-ساوه اثر تاریخی به نام تپه نصیر آباد واقع شده است. مصالح به کار رفته در این اثر از مصالح خشت خام و چینه می‌باشد که در دامنه شرقی آن چند گودال و بقایای آجری نیز مشاهده می‌شود. از آثاری که در این منطقه دیافت شده است، می‌توان قدمت آن را به دوره سلجوقیان تعیین کرد.

تپه نصیر آباد باغستان تهران

قلعه دهشاد

تنها قلعه روستایی که در استان تهران قرار دارد قلعه دهشاد می‌باشد. مسیر دسترسی به این منطقه اتوبان تهران ساوه است که ۷۰۰ متر با اتوبان فاصله دارد و این قلعه مربوط به دوره قبل از قاجار و زندیان و شبیه ارگ‌کریم خان می‌باشد.

قلعه دهشاد باغستان

محوطه باستانی بابا سلمان

این محوطه تاریخی که به عنوان یک آثار ملی به ثبت رسیده است مربوط به دوره عصر آهن و دوران آغاز تاریخی می‌باشد ولی به دلیل قرارگیری در کنار رودخانه کرج، حفاری‌های غیرمجاز و همچنین عملیات کشاورزی باعث فرسایش آن شده و متاسفانه از این اثر چیزی باقی نمانده است جز برآمدگی کوچک و بزرگ.

محوطه باستانی بابا سلمان باغستان تهران

تپه ده مویز

تپه ده مویز به دلیل قرار گرفتن در اراضی متعلق به ده مویز با این نام شناخته می‌شود و ساختار آن شبیه به تپه نصیرآباد می‌باشد. ولی دیوار و برج و بارو در اطراف آن وجود ندارد همچنین در کنار تپه آثار حفاری‌های غیرمجاز دیده می‌شود و با پیدا کردن سفالینه هایی در این منطقه قدمت این اثر به دوره سلجوقی و بعد از آن برمیگردد.

تپه ده مویز باغستان تهران

پل آبرسان بادامک

این پل آبرسان در غرب روستای بادامک در زمینهای روستای ورامینک قرار دارد. برای رسیدن به این منطقه می‌توان از جاده سعید آباد شهریار عبور کرد. قدمت این آثار تاریخی را می‌توان به دوره اسلامی به اوایل دوره قاجاریه نسبت داد.

پل آبرسان بادامک باغستان تهران

پل آبرسان ورامینک

پل آبرسان ورامینک دارای یک چشمه طاق مرکزی است که سقف آن گهواره ای شکل می‌باشد. طبق گفته‌ها این پل زمانی ساخته شده است که رودخانه کرج و شاخه‌های آن بسیار پرآب بودند. قدمت این پل را می‌توان به دوره قاجار و حتی قبل از آن نسبت داد.

پل ابرسان ورامینک باغستان تهران

پل دختر بادامک

این پل در جنوب شرقی سعید آباد قرار دارد و دارای یک چشمه طاق و به شکل گهواره‌ای میباشد. مصالح به کار رفته در آن از آجر می‌باشد خدمت این اثر مربوط به دوره قاجار است.

پل دختر باغستان تهران

امامزاده‌ها و زیارتگاه باغستان تهران

امامزاده شاهزاده منصور

این امامزاده روبروی قلعه دهشاد قرار دارد. بنای آن مربع شکل و گنبدی می‌باشد و قدمت آن به احتمال زیاد برای دوران قاجار است.

امامزاده شاهزاده منصور باغستان تهرن

امکانات و زیرساختها

بیمارستان‌ها و مراکز درمانی باغستان تهران

 • بیمارستان فوق تخصصی نور
 • بیمارستان امام سجاد
 • خانه بهداشت مهدیه
مرتبط:   منطقه 1 تهران: بررسی جامع و صفر تا 100 منطقه یک تهران

رستوارن‌های و سفره خانه‌های معروف باغستان تهران

 • رستوران گلشن
 • رستوران مهدیه

مراکز تفریحی باغستان تهران

 • پارک لاله
 • بوستان ولایت
 • پارک خانواده مهدیه

مراکز آموزشی و دانشگاه‌های باغستان تهران

از دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی که در اطراف این شهر قرار دارد، دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهریار، دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهر قدس، دانشگاه علمی کاربردی ایران خودرو را می‌توان نام برد.

دانشگاه ازاد اسلامی شهریار

تاریخچه و پیشینه باغستان تهران:

این شهر از ادغام روستاهای سعید آباد، مهدیه، ده مویز و روستای خادم اباد و نصیر آباد تشکیل شده است. این تصمیم در سال 1379 به مرحله انجام رسید.

نقشه و جغرافیای باغستان تهران

شهر باغستان تهران در مرکز شهرستان شهریار با موقعیت جغرافیایی 35 درجه و 43 دقیقه شمالی و 51 درجه و 14 دقیقه طولی شرقی واقع شده است. مساحت این منطقه ششصد و نود ونه هزار سیصد و یک هکتار می‌باشد.

کارخانه‌های باغستان تهران

کارخانه هایی که در جوار این منطقه قرار گرفته اند و باعث رونق اقتصادی در این منطقه شده اند. می‌توان به صنایع مخابرات ایران، کارخانه‌ی دارو سازی، کارخانه کمپوت سازی، انبار وزارت نیرو، کارخانه‌های تولید ماکارونی، خمیرمایه، مرغ داری و تولید لبنیات اشاره کرد.

تاسیس شهرداری باغستان تهران

در سال ۱۳۸۳ شهرداری باغستان تهران تشکیل شد و با همکاری همکاران و همدلی شهروندان و مسئولان توانستند قدم‌های مناسب و متعالی در جهت رشد این منطقه بردارند. در راستای این پیگیری و همکاری مسئولان و ساکنین این منطقه می‌توان به پیگیری و تدوین ۷۰ پروژه و ۱۸ پروژه که به نتیجه و بهره برداری رسیده است اشاره کرد. که این موضوعات موجب شده است رشد قابل توجهی در باغستان تهران به چشم بیاید و باعث پیشرفت این منطقه شود.

مرتبط:   محله تهران‌ویلا: بررسی صفر تا 100 امکانات و دسترسی‌های محله تهران‌ویلا در تهران

جمعیت باغستان تهران

شهر باغستان حدود 120 هزار نفر جمعیت دارد و در قسمت غربی استان تهران قرار گرفته است.

مشکلات باغستان تهران

شهردار باغستان از توابع شهرستان شهریار گفت: مهم‌ترین مشکل شهرداری در زمینه خدمت‌رسانی بهینه و مطلوب به شهروندان و اجرای پروژه‌های خدماتی و عمران شهری، کمبود منابع مالی و اعتباری است.

یونس سمیع پور روز یکشنبه با تشریح اقدامات یکسال گذشته شهرداری باغستان افزود: اجرای پروژه‌های عمرانی به ویژه آسفالت خیابان‌ها و معابر به عنوان یکی از مطالبات جدی مردم، از اولویت اصلی شهرداری باغستان در یکسال گذشته بوده است.

3/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا